Füst a páncél alatt

Film

Látta már az összes versenyfilmet?

Még nem. A legtöbbet a hét második felében nézem meg, hiszen ezeket még nem mutatták be. Mindegyiket szeretném moziban megnézni, fontos számomra, hogy vásznon lássam őket.

A zsűritagok közösen tekintik meg az egyes alkotásokat vagy egyénileg nézik meg a filmeket?

Ez minden fesztiválon máshogyan működik. Ha az ember elmegy egy másik országba, ott nem nagyon tudsz mást csinálni, mint a helyi erőkkel mozogsz. Én legalábbis mindig keresek magamnak társaságot. Itt most más a helyzet. Én délelőttönként dolgozom, esténként megyek a moziba. Jiri Menzel és az ír producer szerdán érkeztek, talán lesz egy- két film, amit együtt nézünk meg. A filmeket dvd-n is hozzáférhetővé teszik számunkra, de én szeretem vásznon megtekinteni azokat, pláne, hogy van egy-két film, amelyet csak úgy érdemes.


171420_galeria_hajdu_szabolcs4_250x250.png
Hajdu Szabolcs (Forrás:pestiest.hu)

Ön számára hogy zajlik az értékelés? Szubjektív szempontrendszer mentén választja ki a leginkább meggyőzőbb alkotást?

Próbálok háttérbe szorítani minden elvárást, ideálképet, és minél nyitottabban beülni egy filmre. Egymáshoz viszonyítom az alkotásokat.Fontos, hogy ne legyenek prekoncepcióim, hogy félretegyem a saját ízlésemet, érdeklődési körömet. Szeretném megérteni az alkotó univerzumát, megpróbálok belehelyezkedni, megérteni a világát. Nem a hibák kereséséről szól a dolog, ez engem egyáltalán nem érdekel. A hibák, mindig valamihez képest azok, amit mondtál, valamilyen szempontrendszerhez képest. Én azt remélem, hogy valami, ebben a nyitott állapotban egyszer csak megtámad és hat rám.

Ezek szerint egy film attól jó, hogy nyitottan nézi, és egyszercsak?megtámadja? a nézőjét?

Ha az ember nyitottan ül be, akkor sok minden hathat rá. Egy igazán jó film képes arra, ha páncélba ülsz be, azokat is szétfeszíti, bekúszik, mint a füst a páncél alá, és kibontja azt. Sőt, még arra is képes, hogy a gondolkodásodat átformálja. Kísér és visz hónapokon keresztül, még életvitel-váltást is eszközölhet. Nyilván személyfüggő is, hogy milyen életkorban, mennyi tapasztalattal nézel meg egy filmet.

Miben tér el zsűritagként jelen lenni egy fesztiválon és versenyzőként a saját filmjével részt venni egy megmérettetésen?

Zsűriként nem stresszelek, de ha filmmel megyek, nekem az általában egy tortúra.Nekem mindig nagyon fontos, hogy átjön-e a filmem, megérti-e a közönség, amit mondani szeretnék. Emiatt mindig nagyon izgulok. Emellett mindig van bennem a versenyeztetéssel kapcsolatban egy belső konfliktus. Én nem vagyok híve ennek, pláne a művészetben, semmi értelmét nem látom. Tudom azonban, hogy ez a rendszer, kénytelen vagyok ezt elfogadni. A díjjal járó elismerés mellett pénzt is lehet nyerni, ami a későbbi filmemhez táptalaj lehet. Megpróbálom ezt a kettősséget kiegyensúlyozni magamban. A zsűrizés egy kellemesebb állapot, de mondom, ellene vagyok a versenyeztetésnek, és nem szeretek mások felett ítélkezni, viszont az segít, hogy megnézhetek egy csomó filmet.

Van valamilyen személyes kötődése a Titanic-hoz?

Én a kezdetek óta fel-feltűnök a fesztiválon, filmem is versenyzett már itt.Ha jól emlékszem, az első Titanic egyik befutó filmjében, egy burleszkben még játszottam is. A Titanic azért jó, mert az itt bemutatott filmek 80%-a nem kerül moziforgalmazásba, tehát csak itt lehet őket megtekinteni. Otthon letöltheted persze, ha tudsz róla. De egyáltalán nem biztos, hogy hallanál a létezésükről. Egy ilyen fesztivál azért jó, mert felhívja a figyelmet az alkotásokra, és ablakot nyit a világra.

 

Készítette: Milojev Zsanett