Külföldi gyártás 75 milliárd forint értékben

Film

andrewg1Mint a kormánybiztos a lap hétfői számában közölt interjúban elmondta, feladata kettős: egyrészt új, működőképes támogatási rendszert kell kialakítania, másrészt külföldi filmgyártásokat Magyarországra hoznia. ?Ami a feladatom első részét illeti: a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) ügyeit lezártuk, a szervezet konszolidációja során megspóroltunk hatmilliárd forintot az államnak. Az én további működésemet ezután az fogja meghatározni, hogy milyenek lesznek az újonnan készülő magyar filmek" - mondta.

 

Arra a felvetésre, hogy egyelőre nem mutattak be a filmalap támogatta magyar filmet, holott korábban 2012-re négy, 2013-ra nyolc filmet ígértek, kifejtette: egy film megírásától az előkészítésen át a gyártásig és utómunkáig nagyjából két évre van szükség. Az első filmek ezért csak most készülnek el, s kerülhetnek a közönség elé. Idén összesen 6-7 alkotás bemutatása várható, közöttük lesznek dokumentumfilmek is. ?A Filmalap 8-15 produkció gyártásának elindítását tartja reálisnak egy évben, ami azonban nem egyenlő a bemutatók számával: a támogatást kapó produkcióknak ugyanis időbe telik, míg a többi forrást nyújtó partnerekkel véglegesítik a szerződéseket? ? mondta el korábban Havas Ágnes, a Magyar Nemzeti Filmalap vezetője a Kultúra.hu-nak.

?A tavalyi évben hat olyan produkció volt, amely vagy befejeződött teljesen, vagy már elkezdődött a gyártása: leforgott A nagy füzet című film Szász János rendezésében, Császi Ádám Viharsarok, Bodzsár Márk Isteni műszak, valamint Mészáros Károly Liza, a rókatündér című játékfilmje. Emellett két dokumentumfilmnek elkezdődött a forgatása. Ezeket a filmeket úgy támogattuk, hogy közben egy fontos folyamat zajlott: a Magyar Mozgókép Közalapítvány adósságkonszolidációja? ? hangsúlyozta akkor Havas Ágnes. A Filmalap vezetője arra is felhívta a figyelmet: nem szeretnének soha úgy támogatást kiadni, hogy csak az általuk odaítélt pénz áll rendelkezésre, hiszen abból elindulhat a forgatás, de a hiányzó összeg miatt nem feltétlenül tud befejeződni.

Andrew G. Vajna a mennyiség helyett szintén a minőséget fogalmazza meg alapvető célként:

?Azokra a kritikákra válaszul, amelyek arról szólnak, hogy a filmalap nem költi el az éves költségvetését, csak azt tudom mondani: nekünk nem az a célunk, hogy az év végére minden pénzt elköltsünk, hanem hogy az adott évben a legjobb terveket kiválasszuk, és azok elkészültéhez hozzá tudjunk járulni"