Film, színház, képregény

Egyéb


szeteygabordvett20070705301.jpg
Szetey Gábor államtitkár a megnyitónMTI Fotó

A kínálatba belekukkantva a látogató hamar felismerhette, hogy az itt sorakozó kulturális produktumok - legyen szó filmről, spirituális előadásról, képregényről, irodalomról  - végső soron négy téma köré szerveződnek: 1: szex, 2: szex, 3: a másság társadalmi megítélése, 4: szex. Ez mindenképpen csalódás volt annak, aki érdeklődve látogatott el a programokra, és aki addig meg volt győződve arról, hogy az embereket nemi identitásuktól függetlenül a lét olyan nagy kérdései érdeklik, mint például hogy mivégre vagyunk a világon, lenni vagy nem lenni, illetve hogy mit mondott Materazzi Zidane-nak?

Pedig az idén két fő helyszínen, a Művész moziban és Fáklya Klubban megrendezett fesztivál színes választékkal kecsegtetett: a filmek mellett kiállítások, előadások, pódiumbeszélgetések, bulik hívogatták az érdeklődőket.
Különösen nagy érdeklődést keltett Czeizel Endre orvos genetikus a Művész Huszárik termében meghirdetett előadása a homoszexualitás genetikai meghatározottságáról. A program nem csupán témája miatt vonzott jóval több érdeklődőt, mint ahányan abba a kis terembe befértek: az előadást követő beszélgetésen részt vett Czeizel Gábor is, a professzor fia, aki köztudottan és vállaltan meleg, így az est második felének kérdése már az volt, hogy miképpen derül fény egy családban a gyerek a várttól eltérő nemi érdeklődésére, és hogyan lehet ezt elfogadni, feldolgozni. A genetikus előadása egyébként nem adott határozott választ a régi kérdésre: a kutatások szerint a melegségre való hajlamot többen igazolták genetikai módszerekkel, ám ahhoz, hogy ez a hajlam gyakorlattá váljék, sok hatás kell, hogy érje az embert. Czeizel Endre szerint tehát sem az egyértelmű genetikai determináltság nem igazolható, sem az, hogy a szocializáció során a környezetből vett minta "nevelne" meleggé valakit.

A fesztiválra egyébként odafigyelt a média, a négy nap alatt több beszélgetés, vita hangzott el a programsorozattal, illetve az ott felmerülő témákkal kapcsolatban, és ez alkalmat adott arra, hogy néhány adatot összevessünk. Éppen azon az estén, amelyen a Művészben Czeizel Endre előadást tartott, az M1 Este című műsora közzé tette egy felmérés eredményét, amely szerint a megkérdezettek 57 százaléka helyeselné, hogy a fesztivál kezdőnapján "előbújó" politikushoz hasonlóan más közéleti személyiségek is vallják meg nemi identitásukat. Szűkebb nyilvánosság előtt ugyan, de Czeizel Endre előadásban beszámolt egy 5000 magyar asszonyt érintő felmérés eredményéről, amely során azt is megkérdezték a válaszadó nőktől, hogy ha a terhesség alatt a genetikai vizsgálatok alapján nagy valószínűséggel előre jósolható volna, hogy a gyerek homoszexuális lesz, ők mit tennének? A felmérés szerint 100 nőből 91 habozás nélkül megszakítaná a terhességet. Az ember tehát vakarja a fejét, végül is mit gondoljon?

Szép, hosszú sorok álltak a Művész pénztára előtt, ami érthető, hiszen a filmes válogatásba dokumentum-, kis- és nagyjátékfilmek is bekerültek. Utóbbiak közül külön érdemes említeni Spike Lee She Hate Me, valamint Ferzan Özpetek Saturno contro című moziját, amelyeket premier előtt vetítettek a fesztiválon.

A programok között jelentős figyelmet kapott a Szivárvány köz című első magyar meleg képregény, amelynek alkotója Zorro di Bianco, vagyis Fehér Zoltán. A kezdő napon Pálfi Balázs beszélgetett a szerzővel, akinek munkái a Vismajor kávézóban voltak láthatóak, az eseményről lemaradók pedig belekukkanthatnak a http://www.szivarvanykoz.gay.hu/ oldalon. A Szivárvány köz egyébként nem újkeletű munka, egyes darabjai 2003 óta jelennek meg különböző képregény-antológiákban, folyóiratokban és a neten. A fesztivált színházi előadások, sportesemények és partik igyekeztek még teljesebbé tenni.