?A tavasz csak elmúlást hozhat, az ősz viszont biztosan szívderítő megújulást jelent. Föltétlenül és csak azt. Az ősz feléleszti a szerelmeket, rutinossá és magabiztossá tesz, az ősznek van ritmusa, míg a nyár szertelen, szédült és vágyakozó. A nyár a kötelező nagy érzések évszaka? ? írja Grecsó Krisztián. Azok a filmek pedig, amelyeket most ajánlunk, biztosítékot jelentenek arra vonatkozóan, hogy Grecsó Krisztiánnak igaza van.
Aki nem hiszi, járjon utána ? íme hozzá egy lista.
Egy nyár Mónikával
Ingmar Bergman 1953-as filmjének főhőse két Stockholmban élő fiatal, Harry és Mónika, akik először elmenekülnek a világból, ám mikor megérzik a pénz hiányát, visszatérnek a megszokott, nehéz mindennapokhoz. Egy napon kiderül, hogy Mónika terhes, ezért gyorsan összeházasodnak, Harry pedig rájön, hogy dolgoznia és tanulnia is kell, ha el akarja tartani a családját. A történet azonban nem úgy alakul, ahogy például egy hollywoodi filmtől elvárnánk: Mónika megijed a nehézségektől, ezért megcsalja és elhagyja társát.
Bergman alkotása nem az a fajta nyári mozi, amelyben vidám dallamok szólnak és a napfény vígan bekacsint az ablakon. Sokkal inkább egy mély érzelmekkel teli, ízig-vérig Bergman-film, amely a nyárnak azt az oldalát mutatja meg, melyet nem kellemes észrevenni.
Hulot úr nyaral
Jacques Tati 1953-ban készítette el ezt a különleges, a végletekig izgalmas és vidám filmet, melynek főszereplője Hulot úr, aki a franciák egyik kedvelt nyaralóhelyére, a bretagne-i tengerpartra érkezik. Bár a jóindulat szobrát lehetne faragni róla, akármerre megy, káosz, nyugtalanság és botrány támad a nyomában?
Jacques Tati, a francia filmvígjáték egyik nagy klasszikusa, ezzel a filmjével indította híres Hulot-sorozatát, amelyben a csetlő-botló címszereplőt saját maga személyesíti meg a nagy némafilm-komédiások modorában.
Szerelmem nyara
Phil és Mona testvérek. A helyi kiskocsma olyan számukra, mint egy fészek, az egész világot jelenti nekik: ide járnak kikapcsolódni, iszogatni és játszani, hogy feldobják az unalmas hétköznapokat. Azonban Mona nagy megdöbbenésére Phil a vallásban keres új értelmet életének. De hamarosan újabb meglepetés éri: beállít az életébe Tamsin. A 15 éves Mona nem éppen a jó kamasz mintapéldája: iszik, betörésekből tartja fenn magát, továbbá játékgép-függő. Egy véletlen folytán ismeri meg az előkelő családból származó Tamsint, akinek édesanyja színésznő, nővére pedig halálra éheztette magát. A sorsdöntő találkozást követően a két tinédzser eddig sem nyugodt élete végleg a feje tetejére áll. Mona Tamsinék luxusvillájába költözik, ahol a lányok vad szerelembe esnek, ez pedig egész addigi életüket megváltoztatja.
Pawel Pawlikowski neve bizonyára mindenkinek ismerős. Amellett, hogy ő rendezte a nagy sikerű Ida című alkotást, idén ő nyerte el Hideg háború című filmjéért a legjobb rendezőnek járó elismerést Cannes-ban. Akárcsak az Ida, a Szerelmem nyara is őszinte és bátor mű, amely egy nem mindennapi kamaszlány nem mindennapi nyarának történetét tárja elénk.
Négyen egy gatyában
Négy barátnő először tölti külön a nyarat. Amikor a használt-ruhaboltban rábukkannak egy farmerre, amely mind a négyükön tökéletesen áll, elhatározzák, hogy mindegyikük egy hétig hordja a nadrágot, megnézi, hogy szerencsét hoz-e, aztán továbbküldi a következő lánynak. Így kapcsolódnak be egymás nyarába, és bár a kilométerek elválasztják őket, a négy barátnő mégis együtt tapasztalja meg az életet, a szerelmet és a veszteséget a nyáron, amely mindnyájuk számára feledhetetlennek bizonyul.
Ken Kwapis 2005-ös filmje kultikus alkotássá vált, ami nem véletlen. Benne nemcsak az általunk is ismert nyári kalandokat és nagy érzelmeket fedezhetjük fel, de tanulhatunk is: elsősorban arról, mi fán terem a barátság.
A nyár királyai
Joe és Patrick gyerekkori jóbarátok, akik a hétköznapi tinédzserek nyomorúságos életét élik, őrlődve a suli és a család között. Teljesen elegük van abból, hogy a szüleik szekálják őket, ezért mindenáron ki akarnak szakadni az otthoni világukból. Elszöknek és az erdőben építenek maguknak egy főhadiszállást Biaggioval, aki valahogy belekeveredik az akcióba. Míg a zaklatott család utánuk kutat, ők mindent megtesznek, hogy saját lábra álljanak és teljesen önállóak legyenek a vadonban.
Jordan Vogt-Roberts nagy valószínűséggel ezt a filmet tekinti élete eddigi fő művének. És bátran tehet így! Mi pedig mindenképpen jobban járunk, ha a nem túl jól sikerült Kong: Koponya-sziget helyett legalább egyszer ? de inkább többször ? megnézzük A nyár királyait.
Szólíts a neveden
Egy nyár Észak-Olaszországban. Elio, a 17 éves amerikai srác számára maga a paradicsom. A szüleivel együtt minden évben ugyanabban az ódon villában, meg a kertben tölti a vakációt, és ugyanazok a régi barátok veszik körül. A fiatalok buliznak, strandolnak, zenét hallgatnak, beszélgetnek, és persze szerelemesek? Elio apja művészettörténész, aki minden évben befogadja néhány hétre egy tanítványát. Ezúttal a doktori disszertációján dolgozó Oliver érkezik hozzájuk, aki megzavarja a boldog harmóniát. Nem illik ide. Túl laza, túl szép, és nem tudni, mit akar. Ez a nyár más, mint a korábbiak ? Elio és Oliver számára egyaránt. Ez a nyár boldog és furcsa, szerelemmel és bánattal teli. És mire véget ér, már semmi nem lehet ugyanolyan, mint addig volt.
Luca Guadagnino 2017-es filmje André Aciman amerikai író mélyen megindító regényének adaptációja. És nem akármilyen adaptáció: egyenesen fantasztikus, ahogy a könyv lapjairól sugárzó nyár megelevenedik a vásznon, ahogy két színész életre kelt két könyvbéli, feledhetetlen karaktert, ahogy a rendező ? az író nyomdokait követve ? a szemünk elé tár egy csodálatos szerelmi történetet és ahogy finoman emlékeztet minket arra, milyen is volt először szerelembe esni. Bátran mondhatjuk: a Szólíts a neveden az utóbbi évek egyik legjobb filmje, melyet muszáj megnézni. És mikor is lehetne alkalmasabb az idő, mint nyáron?
Tóth Eszter
Forrás: port.hu