Fodor József-emlékkiállítás Budapesten

Egyéb

?Én ilyennek látom a világot? címmel nyílt meg a Fodor József munkásságát bemutató emlékkiállítás, amely október 14-től látható Budapesten, a Duna Palotában.

?Fodor József kezén, ecsetkezelésén keresztül egy világot fognak látni, a mi világunkat, amelynek megvan a maga Németh László-i zártsága, a maga elszigeteltsége, de megvan a maga értékhordozó képessége is? ? fogalmazott Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter megnyitó beszédében.

A miniszter arról beszélt, hogy a kiállítás nem véletlenül kapta az ?Én ilyennek látom a világot? címet, hiszen Fodor Józsefnek volt egy világlátása, amelyben két tényező játszott különösen fontos szerepet. Az egyik a hely szeretete, ami a képekről is visszaköszön, a másik pedig a természet és az ember harmóniája, hiszen a hódmezővásárhelyi ember rajong a helyért, és nem lehet közömbös a természettel szemben.

Feledy Balázs művészettörténész, a kiállítás kurátora elmondta, szerencsére minden magángyűjtő és közgyűjtemény nyitott volt a kiállítás gondolatára, így hatvan mű látható a Duna Palota falain, amelyek legalább 6-7 gyűjteményből származnak. A kiállítás kuriózuma, hogy olyan művek is előkerültek, amelyek eddig alig szerepeltek a nyilvánosság előtt.

A tárlat nagyobb időbeliséget jár végig. Az első teremben Fodor József korai, hatvanas években készült munkái láthatóak, amelyeken még a nagy példaképek nyomai érezhetőek. A 70-es, 80-as, 90-es években megteremtődött önálló festői felfogása, stílusa, amit kitapinthatunk ezen a kiállításon ? mesélte a kurátor.

A budapesti tárlatot az év végén egy újabb követ majd. December 13-án a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában nyílik egy ennél is nagyobb Fodor József-kiállítás: egy gyűjteményes életmű áttekintéssel tisztelegnek a festő emléke előtt.

A legvásárhelyibb vásárhelyi festőművész, Fodor József 1958-ban végzett a Szegedi Tanárképző Főiskola rajz és földrajz tanszékén. A ?Vásárhelyi Műhely? tagjaként rendszeres, sőt állandó kiállítója volt a Vásárhelyi Őszi Tárlatoknak, számtalan egyéni és csoportos kiállítása volt országszerte és külföldön. 1965-ben alapítója, a kezdettől vezetője volt a Mártélyi Képzőművészeti Szabadiskolának. Három évtizeden keresztül irányította a vásárhelyi és a mártélyi művésztelepet. Művészi munkája mellett több mint két évtizeden keresztül vezette a városi rajzszakkört, nevelte a képzőművészet iránt érdeklődő fiatalokat.

 

Fodor József a vásárhelyi festőiskola mestereként örökítette tovább a vásárhelyi elődökre jellemző alföldi realizmust. Képeinek zömén szűkebb környezetének táji szépségeiről, emberi és társadalmi eseményeiről számolt be. Munkásságát számtalan díjjal, kitüntetéssel ismerték el: 1984-ben megkapta a Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját, a Tornyai-plakettet, 2002-ben a Művészeti Akadémia Elismerő oklevelét. 2004-ben Mártély, 2005-ben Hódmezővásárhely választotta díszpolgárává. A festőművész 2007-ben hunyt el szülővárosában.

Fotó: Nagy Mihály