Fogságban - Moszkvában

Egyéb


sztalingrad.jpg
Tájkép a sztálingrádi csata után

(MTI) - Ez az első olyan kiállítás, amelynek megrendezésében magyar és orosz részről egyaránt közreműködtek a hadifoglyok történetét kutató, dokumentáló legfontosabb intézmények, így a magyar honvédelmi minisztérium hadtörténeti intézete, az orosz katonai levéltár, a Vojennije memoriali orosz hadisírgondozó együttműködési társaság és a krasznogorszki hadifogoly-múzeum. Ezt Varga Éva Mária, a moszkvai magyar kulturális központ levéltári intézetének vezetője nyilatkozta a megnyitón.
    Oroszországban először kerül sor ilyen közös kiállításra, bár Japánban és Németországban már rendeztek hasonlót az 1990-es években. Ezen a téren élen járunk magyar kollégáinkkal - állapította meg Vlagyimir Kuzlenkov, az orosz katonai levéltár főigazgatója, aki szerint ez a kiállítás "emlékezés azokra, akik a második világháború mélyére kerültek: akik túlélték és akik a harcmezőn estek el, vagy táborokban haltak meg. Ez a kiállítás egyben intelem, hogy ilyesmi soha többé ne ismétlődhessen meg."
    A  kiállítás a magyar és orosz levéltárosok, történészek közös munkájának újabb állomása a 2005-2006-ban oroszul, majd magyarul is megjelent dokumentumgyűjtemény (Magyar hadifoglyok a Szovjetunióban) után - mutatott rá Andrej Artyizov, az orosz levéltári felügyelet igazgatóhelyettese. Artyizovnak a kutatásban szerzett érdemeiért Pro Cultura Hungarica érmet nyújtott át Schneider Márta magyar kulturális szakállamtitkár.
    Holló József, a magyar hadtörténeti múzeum főigazgatója szerint a magyarországi szovjet és az oroszországi magyar világháborús sírokkal és síremlékekkel kapcsolatos 1995-ös megállapodással Magyarország és Oroszország "olyan híd építésébe kezdett, amely már szilárd pilléreken áll".
    Artyizov a tallinni szovjet hősi emlékmű hirtelen áthelyezésére vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy a múlthoz objektívan kell viszonyulni, de helytelen egy sorba helyezni a fasisztákat és azokat, akik a fasizmus ellen küzdöttek. "A múltnak a megértésére kell törekedni, együttérzéssel, hogy ne elválasszon bennünket. És a magyar-orosz levéltári bizottság éppen ebben az irányban dolgozik."