Állandó néprajzi kiállítás nyílt Székesfehérváron

Zene


fejermegyeimuzeumok_byszekesfehervarhu.jpg
 A Fejér Megyei Múzeum

(MTI) - A Tárgyalkotó hagyomány című tárlat az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) Alfa programja és a Fejér Megyei Önkormányzat támogatásával valósult meg. Schneider Márta, a tárca szakállamtitkára a megnyitón elmondta: az OKM 30 millió forinttal támogatta a tárlat előkészítését és megvalósítását. Mint elhangzott, az Alfa program 2004 óta országosan 1,6 milliárd forinttal járult hozzá az

önkormányzati fenntartású múzeumok felújításához.
 
A kiállításnak otthont adó Országzászló téri múzeumépületben a fenntartó Fejér Megyei Önkormányzat 50 millió forintos támogatásával korszerűsítették az infrastruktúrát, és alakítottak ki méltó helyszínt a tárlatnak - mondta köszöntőjében Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke.
 
Az új állandó tárlat - amelyet szakmai szempontból Laczkovics Emőke, a veszprémi múzeum etnográfusa ajánlott a látogatók figyelmében - a Fejér Megyei Múzeumok 15 ezer darabos néprajzi gyűjteményének mintegy 15 százalékát mutatja be. Középpontjába a hagyományos népi kultúrában használatos tárgyakat állították a rendezők, bemutatva azok sorsát a készítéstől az árucserén át a használatig, ízelítőt adva a mai kézművességről is.
 
A céhes emlékektől az árucsere színhelyére, a "piactérre" vezeti a tárlat a látogatókat, ahol mézeskalácsosok, kékfestők, fazekasok remekei láthatók. Külön részt kapott a kiállításon a híres mezőföldi pásztorművészet, illetve annak különleges alkotásai.
 
A rendezők a népszokások, a vallásosság, az ünnepek, a kultikus szféra világáról is képet adnak, bemutatva a jeles napok népszokásait, a mohai tikverőzés, a pázmándi húsvéti sibálás, a pünkösdi zöldághordozás képeit, használati eszközeit.
 
A kiállítás tervezésén és rendezésén három évig dolgozott a Fejér Megyei Múzeumok két etnográfusa, Lukács László és Varró Ágnes. A látványtervet Raj Csaba belsőépítész készítette.