Bódvalenke, a freskófalu

Zene

(MTI) - Az ország egyik leghátrányosabb helyzetű, mélyszegénységgel sújtott faluja akar talpra állni, megmutatni, hogy kis segítséggel, de saját erejéből ki akar és ki tud törni a nyomorúságból.
 
Amennyiben megkapják a segítséget, Európában egyedülálló közösségi művészeti alkotás jön létre: a falu házainak falát egy miskolci festőművész, Horváth János vezetésével freskókkal ékesítik. A freskók a cigányok életét, legendáit, álmait, bánatát és vágyait jelenítik meg. Fontos szempont az is, hogy a képeket szinte az egész település festi, azaz mindenki részt vesz a munkában - mondta Pásztor Eszter, az Európai Műhely Kulturális és Közművelődési Társaság munkatársa, a bódvalenkei projekt vezetője.
 
 
 
A program első fázisában - azaz még az idén őszig - mintegy 15-17 ház falainak megfestését, a faluban a legszükségesebb infrastrukturális beruházásokat (vízelvezetés, a házak és a falu rendbetétele), egy kisvendéglő, egy kis kemping, valamint egy kézművesház létrehozását tervezik.
 
Később folytatják majd a freskók készítését, más - nem csak magyar - roma festőművészek meghívásával. Az Aggteleki Nemzeti Parkkal együttműködve pedig megnyitják - tanösvények, hidak építése - a falut körülvevő rendkívül értékes lápot a turisták számára.
 
Ha a projekt első fázisához szükséges mintegy 80 millió forint összegyűlik, folyamatosan munkát tudnak majd biztosítani legalább 40 embernek - tekintettel a projekt tervezett további fázisaira, ezek a munkahelyek a későbbiekben is megmaradnak -, elindul legalább 3-4 ígéretes kisvállalkozás, megnyílhat egy kis helyi piac - háztáji gazdálkodás-, létrejön egy egyedülálló közösségi műalkotás, ami egyszerre turisztikai látványosság és egy közösség önkifejezése, kultúrájának bemutatása.
 
Jó lehetőséget nyújt Aggtelek közelsége, ezáltal a bódvalenkeiek a turizmus fejlesztésében látják falujuk felemelkedésének esélyét. 
 
Bódvalenkén az első kép már elkészült, a többi alkotás tervezés alatt áll. A festést - nagyrészt - freskótechnikával végzik, azaz a friss vakolatra festenek. A munkában a bódvalenkei középiskolások segédkeznek. A freskók azonban csak a keretet adják mindahhoz, amit a bódvalenkeiek terveznek. A falu bejáratánál álló házat például átalakítják kézművesházzá, ahol bemutatják a régi cigány mesterségeket: van a községben kosárfonó, gyékényszövő, és van olyan is, aki szeretne ilyen mesterségeket kitanulni.