Csángó bál Kallós Zoltán néprajzkutatóval

Zene

 

A Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány és a Moldvahon Csángó Kulturális Közhasznú Egyesület által szervezett bállal idén is szeretnének alkalmat teremteni arra, hogy a közép- és kora újkori kultúra számos elemét máig őrző moldvai és gyimesi csángó magyarok bemutathassák viseleteiket, szokásaikat, zenéjüket, táncaikat színpadi produkció keretében.

 
Idén a műsor a Kossuth-díjas Kallós Zoltán világhírű néprajzkutató munkásságára épül, aki a magyar nyelvterületen a legnagyobb népzenei gyűjtést végezte, hosszú évtizedeket töltött a csángó kultúra tanulmányozásával, s e nehéz sorsú népcsoport ügyének egyik fő támogatójává vált. Az erdélyi és magyarországi táncházi mozgalom egyik életre hívója, népzenei és néptánctáborok szervezője.
 
A Petőfi Csarnokban jövő szombaton tartandó bálon mintegy tucatnyi moldvai és gyimesi településről - így Klézséből, Külsőrekecsinből, Somoskából, Pusztinából, Setétpatakáról, Lujzikalagorból, Gyimesközéplokról, Gyimesbükkről, Trunkról, Lészpedről, Bogdánfalvából - csaknem száz hagyományőrző zenész és táncos lép majd a színpadra.
 
Vendégek lesznek Kallós Zoltán mellett Antal Tibor, Antal (Vak) Zoltán, Antim Ioan, Bogdan Toader, Dobos Teréz, Hodorog András, László Erzsébet, Legedi László István, Mandache Aurél. Fellépnek, Navratil Andrea, Nyisztor Ilona, Petrás Katalin, Petrás Mária, Róka Mihály, de itt lesz Berecz András mesemondó, Sára Ferenc és Tímár Viktor is. A programot színesíti a Zurgó Együttes, a Dresch Quartett, a Fanfara Complexa, a Mentés Másként Trió, a Tücsök Zenekar, a Somos, a Szigony, a Tatros, valamint a Jászság Népi Együttes.
 
A színpadi műsort követő, hajnalig tartó táncházban a moldvai és gyimesi hagyományőrző csoportok segítenek a csángómagyar táncok lépéseit megtanulni. A bálhoz kapcsolódva csángó népi építészeti emlékekből és Petrás Mária keramikus alkotásaiból, valamint hagyományos csángó használati tárgyakból és szőttesekből összeállított tárlat hívja a Kárpátokon túli utazásra a vendégeket.
 
Az idei bálon először mutatják be a "csángó kultúra követeit": 2008-ban Nyisztor Ilona népdalénekes a Csángó Kultúráért díjat, Iancu Laura fiatal költő a Tokaji Írótábor nagydíját kapta meg. Ez alkalomból Tánczos Vilmos néprajzkutató és Pécsi Györgyi irodalomtörténész és kritikus mutatja be tevékenységüket. Lesz könyvbemutató is, Csoma Gergely fotóművész, szobrász Pataki János Csángók - Az elfelejtett magyarok című könyvét ismerteti.
 
A színpadi műsort megelőzően tartják a Kőketánc gyermektáncházat, amelynek évről évre hatalmas sikere van a kisgyermekes családok körében.