Elmennek a finnek a Néprajziból

Zene

 
 
Különleges és sokszínű programot kínál vasárnapra a budapesti Néprajzi Múzeum azoknak, akik a hagyományoktól eltérően szeretnék tölteni a munka ünnepét.
    
A Múzeum aulájában Suomi szeminárium: Van-e benned sisu? címmel kezdődik játékos hétpróba finn módra, amelynek során kiderül, hogy megvan-e a magyarokban a finnekre jellemző "sisu", vagyis lélekerő. A megmérettetésen ügyességi játék, kreatív alkotás és kenyérsütés is szerepel. Aki mind a hét feladatot teljesíti, áfonyaszörpöt és egy saját készítésű jegyzetfüzetet kap.  
    
Az épület előtt 11 órától ünnepélyes felszabdalási és újrahasznosítási műsorszámot tartanak: a kiállítás reklámplakátját vágják darabokra a szervezők a látogatók segítségével. Ezt a Kalevala Kórus koncertje követi. Az énekkar repertoárjában a finn művek mellett hangsúlyos helyet kapnak a magyar és egyetemes kórusirodalom alkotásai is: madrigálok, motetták, spirituálék és népdalfeldolgozások.
    
Déltől Finnisszázs címmel rendhagyó, vezetéssel egybekötött kiállítászárót tartanak, ezen Jari Vilen, Finnország magyarországi nagykövete is közreműködik. Ekkor tekinthető meg utoljára a (M)ilyenek a finnek? Finnország magyar szemmel című tárlat.
    
A programon Tuomas Rounakari "autentikus sámán" dalokat, és ezeknek továbbfejlesztett improvizációit adja elő hegedűre hangszerelve. Az előadó egyszemélyes zenekarként lábára szerelt csörgőkkel és hegedűjátékkal kíséri saját énekét. Az előadás, a dalok, a hangszerelés az érdeklődők elé hozza az északi világ érzelemvilágát, művészetét, mitológiáját.
    
A napot Zalka Csenge Virág Északi fény című mesemondó darabja zárja, az előadó finn népmeséket és legendákat ad elő a gyerekeknek.