Fiatal táncos-koreográfusok estje a Szkénében

Zene


axismundi_dszzs20120305116.jpg
Nemes Szilvia és Csaba Zsolt
 
(MTI) ? A kezdeményezés megszületésének alapötlete az volt, hogy legyen egy olyan műhely, ahol a hivatásos együttesekben táncoló tehetséges és ambiciózus fiatal művészek lehetőséget kapnak egy-egy etűd elkészítésére ? mondta el Gera Anita, a műhely alapítója és egyben az előadás rendezője, a Magyar Állami Népi Együttes szólistája.
    
Az Axis Mundi című előadás hat fiatal koreográfus 15?20 perces első rendezéséből épül fel: négyen érkeztek a Magyar Állami Népi Együttesből, egy művész a Honvéd Együttesben, egy pedig a Duna Művészegyüttesben táncol. A táncműhely keretein belül megszületett első produkcióban még meghívott táncosok munkái kaptak helyet, de a hosszú távú cél, hogy minden egyes előadás előtt pályázatot adjanak le azok, akik koreográfusként is szeretnénk kipróbálni magukat. 
    

axismundi_dszzs20120305102.jpg
Vincze Levente és Bednai Nikolett
 
A jelentkezéseket egy hazai szakmai zsűri fogja elbírálni, a kiválasztott fiatalok pedig anyagi támogatást és szakmai tanácsokat is kapnak a munkájukhoz. ? Mindenképpen szerettem volna, ha a koreográfiák kontroll alatt vannak, ezért egy tanácsadó testületet kértem fel, amelynek tagjai a hazai néptánc, illetve kortárs színpadokon tevékenykednek ? mondta Gera Anita, akinek bemutatkozó koreográfiája a Phainó címet kapta. 
    
A táncműhely "első nemzedékének" munkafolyamatát Horváth Csaba, Kovács Gerzson Péter, Mihályi Gábor és Juhász Zsolt felügyelték. Mindegyik mentor kapott egy-két koreográfiát és tanácsokkal látta el a szárnypróbálgató fiatalokat. Az időkorlát mellett további formai megkötés volt a néptáncalapú, de bizonyos mértékben más műfajok felé is nyitó mozgásvilág. A táncműhely hosszú távú célja ugyanis, hogy más műnemeket, a kortárs táncot és a balettet is bevonja a kezdeményezésbe. 
    
 
Az előadások a jövőben is hat-hét etűdből fognak felépülni. Az Axis Mundiban bemutatkozó koreográfusok A Nap és a Hold szerelme, a 3 ballada, az Ódon sugallat, az Örök harc, a Phainó és A 6. nap után címeket választották munkáinak és szabad kezet kaptak a jelmezek, illetve a zene tekintetében. 
    
Gera Anita rámutatott: a táncműhely célja a néptánc színpadi újrafogalmazása, megújítása, egy másfajta spektrumban való mozgás kihasználása, amely a néptáncnak mint formának és a benne rejlő hagyománynak, gondolatiságnak a megőrzéséhez szükséges. Emellett pedig egy új koreográfus-nemzedék megszületéséhez is szeretnének hozzájárulni.