Húsvéti hagyományok Pest megyében

Zene

(MTI) - A kiállításnak helyt adó szentendrei Népművészetek Háza egyik célja, hogy folyamatosan megújulva bemutassa Szentendre és Pest megye néprajzi hagyományait - hangoztatta a keddi megnyitón Kálnoki-Gyöngyössy Márton, a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője.
    

A kiállítás a virágvasárnapot megelőző feketevasárnaptól a húsvétot követő fehérvasárnapig tartó időszakot öleli fel, az ünnepkör magyar, német, szerb és szlovák hagyományait képek, folklórszövegek és tárgyak segítségével idézi fel. A látogatók különböző technikával készített hímes tojásokat láthatnak a Ferenczy Múzeum gyűjteményéből, de bemutatásra kerülnek az ünnepre hangolódás mai kellékei is, a díszített, kifújt tojások, a fa, papír, műanyag alapanyagú tojás formájú díszek, koszorúk, és megtalálhatók Vankóné Dudás Juli tojásra festett életképei is. Az udvaron - még élő hagyományként ? májusfa áll. 
    
A tavaszi ünnepkör hagyományainak sokszínűségét tárlatvezetésen ismerhetik meg az érdeklődők, a gyerekeket múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várják. 
    
A kiállítást megnyitó Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára rámutatott arra, hogy Pest megyében évszázadok óta élnek együtt magyarok, szerbek, dalmátok, szlovákok, németek és cigányok, s az egymás szomszédságában élő közösségek kölcsönösen gazdagították egymás kultúráját, miközben magukét sem adták fel. ?Ehhez kellett az a hagyományos tolerancia és befogadó attitűd, amely mindig is jellemezte a magyarságot? ? hangsúlyozta. 
    
A kiállítás időszerűségét a húsvét, a kereszténység legnagyobb ünnepének közeledte adja, s a nép régibb évfordulókhoz kötött hagyományvilága és az újabban kialakult paraszti, városi szokások beleolvadtak az egyházi év ünnepkörébe, sajátos találkozást alkotva; ?vallási áhítat és nagyon is világias jókedv, profán szórakozások békésen megférnek egymás mellett? ? mondta a helyettes államtitkár.