Kézműves kiállítás a Mezőgazdasági Múzeumban

Zene

(MTI) - Az augusztus 27-ig látogatható tárlaton az érdeklődők a Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA), az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Kézműipari Tagozata által kiírt pályázatra beérkezett anyagot tekinthetik meg.

   
"Aki nem ismeri a múltat, nem tud a jövőbe lépni" - mondta Fekete Balázs, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke a megnyitón. Ezt a kiállítást minél több embernek, akár százezer főnek is látnia kellene, mivel egyszerre mutatja be a jelent, a múltat és a jövendőt. Szűcs György, az IPOSZ elnöke emlékeztetett arra, a pályázatra idén az egyházi díszítőművészet elemeit képező alkotásokat, a többi között egyházi textíliákat, liturgikus tárgyakat, ikonokat vagy a vallásgyakorláshoz használt tárgyakat, alkotásokat is vártak.
   
A kiállított tárgyak ma élő tárgyalkotó népművészek, kézműves iparművészek alkotásai, amelyek természetes alapanyagok felhasználásával, kézműves technikával készültek. A tárlaton a többi között a lakás berendezésére, díszítésére alkalmas használati eszközök, szőnyegek, edények, dísztárgyak, ruhák, cipők, ékszerek, textiljátékok, hangszerek szerepelnek. Az érdeklődők láthatnak ugyanakkor egyházi textíliákat, papi palástot, csipkéket, ikonokat, ólomüveg- és intarzia táblaképeket, faragásokat, szenteket ábrázoló tűzzománc-képeket, kerámiaszobrokat, templomi kellékeket, kelyheket, csengőt, gyertyatartókat és más liturgikus tárgyakat is.
   
A pályázatra beadott művek válogatását és minősítését a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, valamint a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya szakértőiből álló zsűri végezte. A kiállítást korábban a pécsi közönség tekinthette meg a Dómmúzeumban.