Kézművesremekek a Mezőgazdasági Múzeumban

Zene

A tárlat anyagát A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA), az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Kézműipari Tagozata által kiírt pályázatra beérkezett alkotásokból válogatták ki a Hagyományok Háza, valamint a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus munkatársai.

 
Szűcs György, az IPOSZ országos elnöke a tárlat hétfői megnyitóján emlékeztetett arra, hogy a kiállítás-sorozat 1994 óta nyújt lehetőséget a magyar kézműves hagyományok művelőinek a bemutatkozásra, hatodik éve a Mezőgazdasági Múzeum vendéglátásában. A napjaink kézművességét megmutató anyag mellett idén az évszakok váltakozása az aktuális kiegészítő téma - fűzte hozzá.
 
Köszöntőjében Csomós Miklós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes a nemzet tárgyi kultúrájának fontosságára mutatott rá. Mint hangsúlyozta, az emberekben általában megvan az állandóság és a tradíció iránti vágy; nem az eldobható, hanem a tartós dolgokat szeretik, és ezt az igényt a kézművesség tudja kielégíteni.
 
A Magyar Kézművességért Alapítvány titkára, Gergely Imre elmondta, hogy az alapítvány által kiírt pályázatra hivatásos vagy műkedvelő magyarországi, illetve határon túli kézművesek jelentkezhettek munkáikkal, amennyiben azok természetes alapanyagokból készültek, tradicionális kézműves technikákkal. A rendezvény hagyományai szerint a zsűri 2011-ben is összeállította a tárlat 50 legkiemelkedőbb kézművesének listáját, ők a hétfői megnyitón vehették át az elismeréseket.
 
A Mezőgazdasági Múzeum földszintjén augusztus 7-ig látható kettős kiállítás a kézműves technikák szinte teljes tárházát felvonultatja: népi ihletésű ékszerek, kosztümök, textiljátékok mellett a közönség többek között szőttesekkel, hímzésekkel, kerámiákkal, fafaragásokkal, bútorokkal, hangszerekkel, festett selyemkendőkkel vagy akár csuhébabákkal is találkozhat.