(MTI) - Fekete Réka sepsiszentgyörgyi újságíró kötetéből a táncegyüttes története mellett kiderülnek az előzmények is: ahhoz, hogy a hivatásos Háromszék Táncegyüttes létrejöjjön, szükség volt a hetvenes években elkezdett táncházi mozgalomra.
Az idén 20 éves Háromszék Táncegyüttes eddigi története három nagy korszakra osztható, amelyet Könczei Árpád, Orza Calin és Ivácson László koreográfusok neve határoz meg.
A Táncbeszédben a három vezető koreográfus mellett megszólal Novák Ferenc koreográfus is, továbbá táncosok, zenészek, világosítók és öltöztetők. Fekete Réka szerint a kiadvány "az erdélyi néptánc és népzene szeretetének a könyve" - írja az Új Magyar Szó című bukaresti napilap internetes oldalán.
A kötetben külön fejezet szól a folklór és táncszínház kérdésköréről. A szerző szerint mindkettőre szükség van: az öt éve megalakult, szintén sepsiszentgyörgyi M Stúdió mozgásszínházi műhelyről szóló fejezetben az új műfaj elfogadtatására irányuló erőfeszítésekről számol be Farkas Réka.
A Háromszék Táncegyüttes első bemutatóját 1990 novemberében tartotta, a Könczei Árpád rendezte Napkeletről napnyugatra című előadással, azóta 38 bemutatót vittek színpadra.
A 20 év alatt 230 táncos, rendező, koreográfus, zenész, énekes valamint művészeti és műszaki dolgozó tevékenykedett a társulatban.