Megújul Nagykálló szimbóluma, a "tékás" tánccsűr

Zene

(MTI) - A 10 ezres lelkes szabolcsi kisváros nevezetességének tekinthető hét faépületet Ekler Dezső építész tervei alapján építették 1986-91-ben. Ezek egyike az 250 négyzetméteres, háromszáz fős befogadóképességű tánccsűr, amely a nemzetközi hagyományőrző Téka tábornak ad évről évre - tavaly éppen 25. alkalommal - helyet.
   

nagykallo_harangod_tekatabor_csur_crop.jpg
A tánccsűr

Az egyedi építményen, amelyet két éve egy internetes szavazáson Szabolcs-Szatmár-Bereg megye hét csodája közé is beválasztottak, még április folyamán kezdődtek a rekonstrukciós munkálatok. Ennek több mint 12 millió forintos költségét uniós forrásból finanszírozza a város.

   
Az épület teljesen megújul: a csűr sajátosságát adó külső fahéjazat bontását már elkezdték, illetve kibontják a belső faszerkezetet, amelynek nagy része az évek során a beázások miatt elkorhadt. A bontás és a tartóoszlopok megerősítése után speciális vízzáró anyaggal fedik be a csűr teljes tető- és oldalszerkezetét, majd pedig az eredetivel mindenben egyező deszkaborítás kerül az épületre. Az építmény tartóoszlopainak megerősítése és a héjazat felújítása mellett a padlózat cseréjét egyaránt elvégzik az elnyert támogatásból és saját forrásból - mondta el Juhász Zoltán, Nagykálló polgármestere.
    
A rekonstrukciós munkálatok Ekler Dezső műszaki irányítása mellett várhatóan a július 17-én kezdődő Téka tábor idejére készülnek el - közölte a városvezető.
   
A kitűnő természeti adottságokkal rendelkező Nagykálló-harangodi üdülőövezet a megújuló tánccsűr mellett a 400 millió forintból felépülő, a Tiszántúl első, és az ország második gyermekélményparkjával, a Lurkó Kuckóval, illetve egy völgyszínpaddal bővül ki idén nyáron.