Mi várható idén a Hagyományok Házában?

Zene

A Hagyományok Háza 2008-as éve bizonyította, hogy az intézmény lassan nemcsak a néphagyományok szeretőinek körében válik törzshellyé - érdemes akkor is felkeresni, ha színvonalas, egyedi programra vágyunk. Corvin téri székhelyén az intézmény a Magyar Állami Népi Együttes előadásai mellett egyre több meghívott folklórelőadásnak és koncertnek, táncszínházi produkciónak ad otthont.
 
A határon túli hivatásos táncegyüttesek rendszeres vendégei voltak a háznak tavaly is, és  ez idén is így lesz. A magyar kultúra napját a pozsonyi Ifjú Szívek Táncegyüttes magyarországi bemutatójával ünnepelték, márciusban pedig a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes mutatja be új folklórműsorát.
 
Izgalmas éve volt tavaly a Magyar Állami Népi Együttesnek. 132 előadásukon közel 75 ezer néző látta őket élőben. A nyár folyamán az együttes az Örömtánc című hat részes televíziós vetélkedőben vett részt, amelynek célja a néphagyomány korszerű, kortárs feldolgozása volt. Október végén mutatták be a régóta várt Labirintust, a Bartók-trilógia második részét a Művészetek Palotájában - hatalmas sikerrel. Az Erkel Ferenc-díjas Sáry László zenéjére Kovács Gerzson Péter és Mihályi Gábor koreografálásában olyan mű született, amelyről még sokáig fognak vitatkozni a szakmában.  Az év folyamán két külföldi turnén, Szicíliában és Kínában is bizonyította az együttes, hogy előadásai nemcsak a hazai közönség előtt számíthatnak sikerre.
 
 

2009-ben az együttes két folklórbemutatóra is készül. Az Édeskeserű című műsor deklarált célja egy erdélyi táncos-zenés panoráma bemutatása mellett: "beszélni" a szülőföld kényszerű vagy magunk által vállalt elhagyásáról. A bemutatóra május 7-én a Corvin téri székházban kerül sor.

 
A szervezők 2009 februárjában már a harmadik Dél-után sorozatot indítják útjára, újdonságképen a háromból az egyik előadás hagyományőrző táncegyüttesek bemutatója lesz. Hiánypótló volt a hétvégi, családoknak szóló Apraja nagyja bérlet elindítása, amelyben négy kiváló előadás mellé (Sebő együttes koncertje, Magyar Állami Népi Együttes ismeretterjesztő műsora, Gulyás László bábművész előadása és a Honvéd Táncszínház gyermekműsora) kézműves foglalkozást is kínáltak.
 
Amíg az országos számokat tekintve mindenütt csökken a kézműves felnőttképzések, a résztvevő hallgatók száma, a Hagyományok Házában 2008-ban is túljelentkezés volt. Alig van olyan délután, hogy ne zajlana valamilyen felnőtteknek szóló tanfolyami foglalkozás vagy szakkör az épületben. 2009 első felében népi gasztronómiai tanfolyamot és népiékszer-készítő tanfolyamot hirdettek.
 
A Fő utca elején 2009-ben indul a Népi Iparművészeti Múzeum kiállítótermének és korszerű raktárainak kialakítása. A Norvég Alap pályázatának köszönhetően februárban elindul a '90-es évek nagyszabású népzenei, néptáncos gyűjtése, az Utolsó óra hátralevő anyagainak feldolgozása és kiadása is.
 
Hogy semmiképp se maradjunk le semmiről, érdemes megkeresni a Hagyományok Háza háromhavonta megjelenő programfüzetét vagy meglátogatni a Ház 2008 végén megújult honlapját is.