(MTI) - A műhelymunkát és játszóházi foglalkozásokat magában foglaló rendezvénysorozatot a csíkszeredai intézmény a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeummal, a Csabafiak Hagyományőrző Egyesülettel és a Portéka Játszóházzal közösen rendezi.
"A kiállítás megtekintése is nagy élmény, de mi ennél is többet szeretnénk nyújtani a látogatóknak, elsősorban a kiállítást felkereső családoknak" - mondta Csergő Tibor, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója, a Csabafiak Hagyományőrző Egyesület egyik alapítója.
A tatárjárásról szóló kiállítás nyitvatartási ideje alatt, minden vasárnap más-más, a tárlat által felidézett korra jellemző kézműves foglalkozásokat mutatnak be és tanítanak a történelmi játszóházban. Március 1-jén már meg is volt az első rendezvény, akkor a láncingkészítés, az iniciálé- és címerfestés, valamint a kötélverés rejtelmeivel ismerkedhettek meg a gyermekek, a Mikó-vár udvarán pedig az íjazást és csatakereszt-dobálást gyakorolhatták.
Az intézményvezető szólt a Csabafiakról is. Mint mondta, a szervezetbe tömörült fiatalok a magyar, ezen belül a székely hadi hagyományokat, harcművészetet kutatják. "Tevékenységünk kísérlet arra, hogy tudományos kutatásainkat élőben is kipróbáljuk, megtapasztaljuk és másoknak is bemutassuk" - fűzte hozzá. Az eleinte baráti társaságként működő Csabafiak immár intézményes keretek között, egyesületként tevékenykednek, állandó kapcsolatban állnak a gyergyószentmiklósi múzeummal. Ugyanakkor számos nagyobb rendezvényen szerveztek bemutatót Erdély-szerte és Magyarországon.