Néptánccal és népzenével barátkozik magyar és lengyel

Zene


gordonistvan.jpg
 Gordon István

(MTI) - Mint Gordon István, a Varsói Magyar Kulturális Intézet igazgatója elmondta, a Barátság napjának, március 23-nak a megünneplését négy éve határozta el a lengyel és a magyar parlament. Ezen a napon a két ország polgárai arra emlékeznek, hogy a második világháború kitörése után Magyarország több mint százezer lengyel menekültet, civileket és katonákat fogadott be.

    
Pénteken a lengyel menekülteket befogadó egykori ipolymentiek leszármazottai találkoznak Varsóban lengyel veteránokkal, és határmenti szlovákiai magyar népi együttesek lépnek fel. Az estet a magyar intézet a varsói magyar nagykövetséggel, a lengyel Veterán Szövetséggel és a Szlovák Kulturális Intézettel közösen szervezi - jegyezte meg az igazgató.
   
Négy éve avatták fel mindkét fél államfőjének jelenlétében Győrben azt a magyar-lengyel barátságot szimbolizáló szobrot, amely két tölgyfa gyökereit és lombját kapcsolja össze. Akkor elhatározták, hogy minden évben találkoznak ezen a napon az egyik, illetve a másik ország valamelyik városában. Jövő kedden Varsó egyik nagy kerületének, Bemowónak a budapesti testvérkerületében, Óbudán emlékezik a lengyel és a magyar államfő - tette hozzá az igazgató.
   
Most mutatták be a magyar intézetben a Lengyel menekültek Magyarországon című albumot - a Lubczyk házaspár munkáját - amelyben fotókkal, dokumentumokkal illusztrálták a menekülteknek nyújtott magyar segítséget. Grzegorz Lubczyk magyarországi lengyel nagykövet is volt. A fotóanyag nagy része az Antall család gyűjteményéből való, ugyanis idősebb Antall József a második világháború idején menekültügyi kormánybiztos volt, s az ő munkájának is köszönhető, hogy annyi lengyelt befogadtak Magyarországon.
   
Gordon István arról is beszélt, hogy két éve az intézet megalapította a Magyar-Lengyel Barátság Követe kitüntető címet, amelyet évente egy személyiségnek ítélnek oda, idén Tadeusz Olszanski író, újságíró, műfordító kapta az elismerést. A Polytika című lengyel napilap publicistája rendszeresen ír Magyarországról, s a márciusi nemzeti ünnepen mutatták be A terített asztal című, a magyar gasztronómiával foglalkozó kötetét, az érdeklődőket pedig az intézet paprikás krumplival vendégelte meg - jegyezte meg Gordon István.