Óceániai ékszerek a Néprajzi Múzeumban

Zene

 

(MTI) - A Néprajzi Múzeum most az elmúlt évtizedek leggazdagabb kiállítási programjával, az állandó mellett hét időszaki és egy utazó tárlattal jelentkezik - mondta el a ritka pápua új-guineai ékszereket felvonultató kamaratárlat pénteki megnyitóján Fejős Zoltán főigazgató, hozzátéve: előreláthatólag ilyen kínálatra a következő években nem lesz mód, elsősorban anyagi okokból.

 
A rovarkutató Bíró Lajos 1896 és 1902 között végzett természetrajzi és etnográfiai gyűjtést a mai Új-Guinea területén a Magyar Nemzeti Múzeum megbízásából; a múzeum 5519, pontos és részletes adatokkal ellátott néprajzi tárgyat őriz a magyar kutató gyűjtéséből.
 
Vargyas Gábor, az MTA Néprajzi Kutató Intézetének tudományos tanácsadója felidézte: Bíró azzal a várakozással indult Óceániába, hogy az ott "kőkorszaki" körülmények között élő törzseket kutatva, az emberiség őskoráról is többet tudhat meg. "Mennyire hamisan ítéljük meg őket" - írta néhány évvel érkezése után útinaplójában. Vargyas Gábor emlékeztetett arra, hogy a kor pozitivista tudományos szemlélete képletesen vagy valóságosan "gombostűre tűzve" kívánta szemlélni a világot, Bíró Lajos azonban hat évet a pápua törzsek között töltve megtanulta megérteni a helyi társadalmakat.
 
Így tudhatjuk például, milyen rendkívüli értéket képviselt a kiállításon látható, 64 kutyafoggal ékesített fejdísz, hiszen akár egyetlen kutya szemfog is tulajdonosa gazdagságáról árulkodott - hozott példát Bíró megfigyeléseiből az MTA kutatója.
 
Európai szemmel különös tárgytípusnak tűnik a szájdísz is - tette hozzá -, a pápuák körében azonban illetlenségnek számított mások előtt nyitott szájjal mutatkozni. A szájdíszt a fogak közé szorítva ez azonban még véletlenül sem fordulhatott elő.
 
A Néprajzi Múzeum Amazónia - Utak az indiánokhoz című kiállítása után következő két teremben a tollas fejékektől kezdve a teknőspáncélból, rotanghéjból, csigákból vagy bambuszból készült alkotásokig a pápua törzsek változatos ékszereivel, díszeivel, illetve díszként használt mindennapi tárgyaival találkozhat a látogató.
 
A gyűjtés körülményeibe Bíró Lajos fotói, eszközei, valamint útinaplójának részletei engednek betekintést. A január 29-ig látogatható kiállításhoz szombaton 16 órakor Óceániai színek és formák - magyar szemmel címmel divatbemutató-performance, majd kísérőtárlat kapcsolódik a Design Hét Budapest 2011 eseménysorozat részeként.