Svéd kezdeményezés a népi textilörökség feltárására és újjáformálására

Zene

(MTI) - Kenneth Vestin, a programot kezdeményező svéd Västernorrland Megyei Közgyűlés tanácsnoka a rendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az ilyen programok szakmailag és emberileg egyaránt gazdagítják a résztvevőket. Somogy testvérmegyéjének képviselője kiemelte: a közös munka, amelynek része volt egy képzési program és a népi textilművészetben megjelenő eltérő hagyományok, a különböző látásmód és a motívumok megismerése, erősítette a résztvevő országok közötti kapcsolatokat.
 

magyarnepmutextil.jpg
Képünk illusztráció
   
Költő László, a Somogy Megyei Múzeumok igazgatója a közös munka kapcsán azt emelte ki: jó alkalom volt ez arra, hogy felhívják a múzeumokban őrzött textilgyűjteményekre a figyelmet, és a régi motívumok új formában, a mai kornak megfelelő feldolgozásban ismét a mindennapok részévé váljanak.
    
Az Inextex programban résztvevő 61 kézműves 145 alkotását bemutató kiállítás a Múzeumok Őszi Fesztiváljának egyik rangos eseménye - hangsúlyozta az igazgató. A magyar származású, régóta Svédországban élő Ilona Novak, a Västernorrland Megyei Tanács projektvezetője szerint túl azon, hogy feltárták a régi motívumokat, amelyek felhasználásával  valami újat, a mai kornak megfelelőt alkottak a résztvevők, a programnak az is célja volt, hogy megismerjék egymás textilörökségét, ezzel gazdagítsák az általuk használt mintákat, egyúttal megosszák egymással tapasztalataikat és ötleteket merítsenek.
   
A program során elkészült alkotások, így többek között ruhák, kiegészítők, terítők, szőnyegek és játékok november 15-ig láthatók a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban.
   
Az összességében több mint 500 ezer eurós programhoz az unió 300 ezer euróval járult hozzá.