Szexi a népzene a West-Balkán szerint

Zene


muzsikas.jpg
 Muzsikás

A Muzsikás 35 éve működő nemzetközi hírű magyar népzenei együttes, a legrangosabb nemzetközi világzenei díj, a WOMEX-díj 2008-as kitüntetettje. Egyaránt fellépnek folk, népzenei és világzenei eseményeken, de nem idegen tőlük az alternatív zene, a jazz, a kelta zene vagy a zsidó zene sem. Zenéjük a hagyományos népzenét és a XX. századi magyar komolyzenét ötvözi.

 
A Cimbaliband olyan, mint egy kelet-európai világváros. Régi letűnt korok nyoma, keveredik sokszínű új modern dolgokkal, állandó mozgásban van, nyüzsög, és mégis működik. Igazi multikulturális kavalkád. Szerb harmonikás, magyar hegedűs, horvát tamburás, roma nagybőgős, sváb-magyar cimbalmos. Mindenki más zenei világból érkezett. Magyar népzene, klasszikus zene, jazz, balkáni népzene, délszláv muzsika, rock'n'roll, különböző műfajok, de két dolog mégis összetarjta a bandát, a barátság, és egy igazi varázslatos magyar hangszer: a cimbalom. Nem véletlenül emlegetik a zenei szaklapok Unger Balázst a cimbalom Chuck Berryjeként, gyors "riffjeivel" változatos stílusban mozgatja irányítja a zenekart az igazi magyar akusztikus "keverőpult" mögül.
 
Alexander Balanescu soha nem hagyta, hogy a "komolyzene" uralja művészetét. Miután kilépett az Arditti Quartetből, és megalakította a magáét, a kortárs zene mellett örömmel munkálkodott a pop és a jazz terepén is, dolgozott a Pet Shop Boyszal, David Byrne-nel és John Lurie-val, nem beszélve híres Kraftwerk-feldolgozásairól. Aztán '94-ben újra előrukkolt egy fordulattal: Luminitza című albumát immár saját, romániai gyökerei táplálták. Ennek jegyében vállalt szerepet a Muzsikás együttes Bartók-albumán is.