Esterházy Antal herceg, aki jelenleg is a kastély lakója, felidézte, amikor a kilencvenes években visszatért a család régi otthonába, rettenetes állapotban találta a birtokot. ?A kastély majdnem a régi pompájában áll, ezért örvendetes újra itt élni? ? mondta. Az épületegyüttes kívül-belül megújult, már nem a rikító sárga falak várják a látogatókat, amikor belépnek a kovácsoltvas kapun. A herceg kiemelte a marionettszínházat, amelyet szinte az alapoktól építettek újra.
Merészen Közép-Európa legszebb barokk kastélyának nevezte Eszterházát a galántai herceg, aki szeretné, ha a jövőben felidéznék azt is, milyen volt, amikor a palota lakói vadászni mentek. Továbbá tervezi, hogy osztrák mintára felállít egy Eszterházy-huszárbandériumot. Nagyon örülne, ha egyszer újra állna az Operaház is, de az óriási beruházás lenne.
Bodrogai László Anzelm, az Eszterháza Kulturális, Kutatási- és Fesztiválközpont főigazgatója a teljes egészében megújult Rózsakertben számolt be az eddigi fejlesztésekről. ?Nyár elején adtuk át a birtok természeti kincseit, az Angolkertet, a Rózsakertet és az Északi parkot. Jelenleg folyik a sírdomb és a nyugati szárny rekonstrukciója, valamint szeretnénk, ha az év végére elkészülne a jószágkormány épülete is. Célunk, hogy a kastély épülete teljes egészében a látogatóké legyen? ? emelte ki.
Három nagy beruházás áll az Eszterháza Központ előtt: Fertődön a lovarda, Nagycenken a kastélyegyüttes, míg Fertőrákoson a kis kastély és a püspöki palota felújítása várat magára.
?Parkokat gróf Cziráky Margit szellemiségében újítottunk meg, aki rengeteget tett azért, hogy a kastély környéke Magyarország egyik ékköve legyen? ? fogalmazott Kótai Éva főkertész. A Rózsakertben 8700 tő 430 fajta rózsát ültettek el, a tájat pedig korabeli dokumentumok és képek alapján építették újjá. Az Angolkertet szintén Cziráky grófnő alapította, itt az úthálózatot hozták rendbe, növényeket telepítettek, padokat helyeztek el és madárodúkat szereltek fel. Ez a terület a fertődiek egyik kedvenc helye lett.
Bardi Terézia Anna, az Eszterháza Központ tudományos igazgatója a marionettszínházat mutatta be, ahol jelenleg az Eszterházi Vigasságok nagyobb koncertjeit rendezik meg. ?A színház páneurópai kulturális központ volt, ahol a zene és más művészetek találkoztak? ? mondta. Nem ismerik teljesen, hogyan nézhetett ki az épület, egy biztos, kagylóberakások díszítették a nézőteret.
Vizi István György, az Eszterháza Központ marketing és turisztikai igazgatója szerint a kastély ma már hosszabb időre le tudja kötni a turistákat, nem csak arra az egy órára, amely alatt a kiállítást megtekintik. ?Büszkének kell lennünk, hogy ez a palota Magyarországon van? ? hangsúlyozta. Mivel a nagycenki kastély és a fertőrákosi műemlékek is a központhoz tartoznak, ezért egész programcsomagot szeretne kialakítani, így kínálva többnapos elfoglaltságot az idelátogatóknak.
Fotó: Papp Eszter