Folytatja a világörökségi egyeztetést Hollókő és Torockó

Kultpol

Hollókő 
 
(MTI) Szabó Csaba, Hollókő polgármestere elmondta, hogy Torockó néhány hete megválasztott polgármestere és képviselői kedden érkeztek Hollókőre, ahol három napig tartózkodnak. A két község között az őszi, erdélyi látogatás óta van kapcsolat, az anyaországban első alkalommal találkoznak ? tette hozzá.
    
Korábban Kelemen Hunor, a román kormány volt kulturális és örökségvédelmi minisztere kezdeményezett tárgyalásokat arról, hogy Torockó Hollókő társított partnereként kapjon helyet az UNESCO Világörökségi Listáján, a Nógrád megyei falu pedig támogatta ezt az elképzelést. Kelemen Hunor korábban azt mondta, azért kellett ehhez a módszerhez folyamodni Torockó esetében, mert a világörökségi listán Európa túlreprezentált.
    
A román tárca februárban ? Erdélyből elsőként ? terjesztette fel a falut az UNESCO várólistájára a Kárpát-medence legépebben és leghitelesebben fennmaradt népi építészeti együtteseként, Hollókő kiterjesztéseként. A javaslatról legkorábban 2013-ban dönt a világörökségi bizottság.
    
Hollókő 25 éve a világörökség része, és mint Szabó Csaba elmondta, mindkét faluban az ismert műemlékvédelmi szakember, Román András kezdte el a megóvásokat.
    
Szőcs Ferenc, Torockó polgármestere beszámolt arról, hogy az erdélyi községben díszpolgárrá avatták Román Andrást. A magyarlakta erdélyi falu 1999-ben Europa Nostra díjat kapott a 138 hagyományos házból álló, egyedi népi építészeti együttes helyreállításáért, 1996-ban pedig ? szintén az ő polgármestersége idején ? úgy döntöttek, hogy bontási, építési engedélyt csak azzal a feltétellel adnak ki, ha éppen olyan házat húznak fel, mint az eredeti volt.
    
Szőcs Ferenc elmondta azt is: segítheti szándékukat, ha testvértelepülési szerződést kötnek Hollókővel. Ha ennek részleteiről megállapodnak, a szerződést szeptember elsején írhatnák alá ? tette hozzá.