A fiatalok számára is érdekes programok között szerepel a nyitóelőadás, Csermely Péter szereplése, aki a kutató diákok hálózatának létrehozásával és működtetésével európai figyelmet keltő kezdeményezést tett. Igazi különlegességet ígér, hogy jónéhány külföldön élő-dolgozó magyar tudós tart előadást az ősszel. A világhírű történész John Lukacs nemzeti ünnepünk másnapján, október 24-én Állam, nemzet, nép címmel tartja meg előadását. Kornai János közgazdász a kelet.közép-európai átalakulások sikereiről és csalódásairól beszél. Szabó Csaba a kamikáze molekulákról, Barabási Albert-László a hálózatok tudományáról, Pongor Sándor a hálózatok világában működő biológiai rendszerekről ad elő.
2005 a Fizika éve, ennek jegyében az elmúlt szemeszterben több fizikai témájú előadásra került sor. Most Nagy Károly beszél Einstein hatásáról a 20. század fizikájára, illetve egy Mindentudás Egyeteme Klub keretében értékeljük majd a Fizika évét. Különlegesség, hogy a korábbiaknál több társadalomtudományi előadást tartunk: Gyarmati György Kényszerpályás rendszerváltások Magyarországon 1945-49, Reichnitzer János Régiók Magyarországa illetve Forray R. Katalin egy rendkívül kényes és aktuális kérdést jár körbe szigorúan tudományos szemszögből: Romák Magyarországon: együtt vagy külön. A mindig nagy érdeklődéssel kísért orvosi-molekuláris biológiai előadások között Schaff Zsuzsa a vírusok és daganatok kapcsolatáról, míg Gráf László a fehérjeépítészetről beszél. A környezetbarát műanyagok meglepő témáját Czvikovszky Tibor ismerteti.
A korábbi sikeres vidéki előadásokat most újabbak követik. Az állomások: Szolnok és Győr. A szigorúan értelmezett tudományos előadások mellett több, a művészet különböző területével foglalkozó előadásra is sor kerül. Szolnoki előadásában Szabó István filmrendező arról beszél, hogy hogyan nézzünk filmet, szemeszter záró előadásunkon pedig Vásáry Tamás karmester Liszt Ferenc, média és médium című előadását hallgathatják meg.
A 7. szemeszter programja:
2005. szept. 12.
Csermely Péter: Hálózatok sejtjeinkben és körülöttünk
2005. szept. 19.
Nagy Károly: Einstein hatása a 20. század fizikájára
2005. szept. 26.
Szabó Csaba: Kamikáze molekulák: A szabadgyökök befolyásolása a C-vitamintól a Viagráig
2005. okt. 3.
Czvikovszky Tibor: Lehet-e "zöld" a műanyag?
2005. okt. 10.
Barabási Albert-László: Behálózva - A hálózatok csodálatos világa a sejtektől a világhálóig
2005. okt. 17.
Gyarmati György: Kényszerpályás rendszerváltások Magyarországon, 1945-1949
2005. okt. 24.
John Lukács: Állam, nemzet, nép
2005. nov. 7.
Pongor Sándor: Biológiai rendszerek a hálózatok világában
2005. nov. 9.
(Szolnok) Szabó István: (Hogyan) nézzünk filmet?
2005. nov. 14.
Schaff Zsuzsa: Vírusok és daganatok
2005. nov. 21.
Forray R. Katalin: Romák Magyarországon: együtt vagy külön?
2005. nov. 23.
(Győr) Rechnitzer János: Régiók Magyarországa
2005. nov. 28.
Gráf László: A fehérjék átalakításának értelme és szépsége
2005. dec. 5.
Kornai János: Kelet-Közép-Európa nagy átalakulása: siker és csalódás
2005. dec. 12.
Rónyai Lajos: Egymillió dolláros matematikai probléma és a titkosítás
2005. dec. 19.
Vásáry Tamás: Liszt Ferenc, média és médium