Formabontó, mégis hétköznapi találmányok balkezesnek

Tudomány

Azok a hétköznapi cselekvések és eszközhasználatok, amelyek a jobbkezeseknek teljesen természetesek, jóval több erőkifejtést, odafigyelést és összeszedettséget követelnek a balkezesektől. Alább néhány olyan találmányt mutatunk be, amelyet feltalálóik levédettek.

Ilyen például a billentyűzeten való gépelés: a jobbkezesek esetében is fontos, hogy ergonómiailag minél előnyösebben alakítsák ki munkaállomásukat, azonban a balkezeseknél a számítógép-használatot sok minden nehezíti. Kaucsics Sándor 2006-ban nyújtotta be balkezes számítógép-billentyűzet szabadalmi bejelentését a hivatalba, ami a 100 százalékos billentyűzet gombkiosztását fordította meg.

A numerikus billentyűzet, a nyilak, a page, valamint az olyan parancsgombok, mint például a beillesztés és a törlés a bal oldalra kerültek. 2012-ben a TIME magazin újságírója, Harry McCracken arról írt, hogy balkezesként a techeszközök zömét kényelmetlen és megterhelő használni, mivel azokat jobbkezes használatra találták ki, beleértve az egeret is. A Logitech 2006-ban dobta piacra első balkezes egerét, az MX610-et, azóta több gyártó is tervezett ergonomikus balkezes egeret.

Nemcsak a szellemi, hanem a fizikai és/vagy kreatív munkában is több ízben kihívások elé állnak a balkezesek, például a mérnökök és az építőmunkások. Az ő szakmájukban a vonalzó használata az egyik legegyszerűbb hétköznapi tevékenységnek tűnhet, de balkezesként ez sem könnyű művelet. Éppen ezért forgalmaz a brit Anything Left Handed olyan vonalzókat, ahol a számokat jobbról balra haladva tudják leolvasni a balkezesek. Hasonló célt szolgál a FastCap mérőszalagja is, ami kifejezetten balkezeseknek készült, így nekik nem kell fejjel lefelé leolvasni a számokat.

A balkezesek a konyhában még ennél is nagyobb megpróbáltatások elé néznek, kezdve a kések használatával, ami amúgy is veszélyes üzemnek számít. 2011-ben az Európai Szabadalmi Hivatalban bejegyeztek egy olyan késkészletet, aminek darabjait balkezes kontúrprofillal tervezték meg. Hasonló ilyen eszköz a konzervnyitó is: a svájci edénygyártó-cég, a Kuhn Rikon egyik legnépszerűbb terméke az az ergonomikus konzervnyitó, amit a jobb- és balkezesek egyaránt kényelmesen tudnak használni.

Összességében, ma már viszonylag sok kereskedelmi találmány teszi könnyebbé a balkezes emberek mindennapjait, ugyanakkor az élet számos területén akad még bőven olyan példa, ahol a lehetséges jövőbeli találmányok tovább javíthatják a balkezesek életminőségét. Jelenleg a lakosság 10 százaléka balkezes, de ez a szám az elkövetkezendő években valószínűleg nőni fog, hiszen ma már a fejlett országokban jószerivel kihaltak a balkezességet elutasító hagyományok. Továbbá manapság az óvodákban és iskolákban sem szoktatják át a balkezes gyerekeket a jobbkéz-használatra, sőt az általános pedagógiai konszenzus az, hogy meg kell tanítani a balkezes kisiskolásokat arra, hogyan írjanak minél szebben a bal kezükkel, és miképpen boldogulhatnak balkezes dominanciájukkal a hétköznapi életben.

Forrás: Szellemi Tulajdon Hivatala

Fotó: Shutterstock