Varga Benedek, a múzeum főigazgatója az eseményen különleges ajándéknak nevezte az érmét, amely a folyamatosan bővülő időszaki tárlat zárása után az intézmény egyébként is jelentős éremtárát fogja tovább gazdagítani. A 24 karátos szelektív aranybevonattal díszített, 100 milliméter átmérőjű emlékéremből 99 példány készült, amelyek mindegyike egyedi sorszámozást kapott. A múzeumnak adományozott darabot a hat évtizeddel ezelőtti szabadságharcra utaló 56-os sorszám teszi különlegessé. A díszérme motívumvilágát Fritz Mihály nemzetközi hírű éremművész álmodta meg.
A Magyar Éremkibocsátó Kft. cégtörténetében nem ez az első egy kilogramm súlyú színezüst érme. Tavaly a Szent Koronát ábrázoló díszérmét készítettek hasonló méretben, ennek a numizmatika szerelmesei körében különleges jelentőséggel bíró egyes sorszámú példányát a Nemzeti Múzeum Palást-termében, a koronázási ékszerek egykori őrzőhelyén helyezték el ? idézte fel Zakariás Fruzsina, a cég vezetője. Hozzátette: az ?56-os témájú új díszérme pontos motívumvilágáról a múzeum júniusban megnyílt kiállításának megtekintését követően döntöttek. A múzeum november 13-ig látható Rejt/Jel/Képek'56 ? A forradalom titkos művészete című tárlata mintegy 300, a megtorlástól való félelem miatt sok esetben hosszú ideig rejtőzködő képzőművészeti műalkotást vonultat fel.
A kiállítás anyaga többek között felöleli a ledöntött Sztálin-szobor legnagyobb fennmaradt darabját, Amberg József megdöbbentő minőségű ceruzarajzait a józsefvárosi harcokról, és az Argentínában alkotó Szalay Lajos 1956-os témájú grafikáit is. A tárlat egyik büszkesége Marc Chagall egyetlen ismert 1956-os tematikájú grafikája, az Anya gyermekkel címet viselő alkotás, amely a nizzai Nemzeti Marc Chagall Múzeumból érkezett Budapestre. A kiállítás augusztusban Fiedler Ferenc világszerte elismert magyar festő 1956-os munkáival gyarapodott.
Forrás: MTI
Fotó: MTI/Illyés Tibor