A Magyar Művészeti Akadémia 1956-os emlékévhez kapcsolódó ?Támadó tűz voltunk? ? Magyar írók és költők az 1956-os forradalomról című antológiáját, valamint a Vers és Próza ?56 című hangos szövegkönyvét november 18-án délelőtt mutatták be. A rendezvény kezdetén Császár Angela színművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja az antológiából Füst Milán Emlékbeszéd Thukydidész modorában az elesett hősök sírja felett című művét olvasta fel. Az eseményen dr. Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára elmondta: az Akadémia a tavalyi év végén döntött arról, hogy milyen művészeti tartalmak létrejöttét segíti, ehhez kapcsolódóan pedig ki is írt egy, az 1956-os emlékévhez kapcsolódó pályázatot. Ennek eredményeképpen támogatták többek között a Szegedi Kortárs Balett több előadását, emellett pedig fővárosi és vidéki kiállítások, valamint irodalmi művek megszületését is segítették ? emelte ki dr. Kucsera Tamás Gergely, aki azt is elárulta: a két bemutatott kötet elkészítésében a Magyar Művészeti Akadémia több tagozata is részt vett.
A ?Támadó tűz voltunk? ? Magyar írók és költők az 1956-os forradalomról című kötetet Mezey Katalin író, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, az Irodalmi Tagozat vezetője mutatta be, aki kiemelte: ?az Irodalmi Tagozat határozta el, hogy megjelentet egy olyan olvasókönyvet, mely az ?56-os eseményekhez kapcsolódik? és olyan alkotók műveit sorakoztatja fel, akik átélték ?56-ot. Ez a könyv végigvezet minket a forradalom 12 napján és bizonyítja, ?mennyi kiváló írónk, költőnk szólalt meg akkor? ? hangsúlyozta Mezey Katalin. Az antológiában olyan neves költők és írók ?56-hoz kötődő műveit olvashatjuk, mint Füst Milán, Déry Tibor, Tamási Áron, Márai Sándor, Szabó Lőrinc, Illyés Gyula, Örkény István vagy Weöres Sándor. A válogatáskötet emellett elbeszéléseket és verseket tartalmaz Albert Gábor, Dobai Péter, Ferdinandy György, Jókai Anna, Kovács István, Kiss Anna, Kiss Benedek, Mezey Katalin, Oravecz Imre, Serfőző Simon, Tamás Menyhért, Temesi Ferenc, Vathy Zsuzsa és más kortárs írók, költők tollából is. A ?Támadó tűz voltunk? ? Magyar írók és költők az 1956-os forradalomról című antológia kiadása az 1956-os emlékév keretében, az 1956-os Emlékbizottság által kiírt Angyal István-pályázaton elnyert forrásból valósult meg. A kötet szerkesztését Oláh János, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tagja sajnos már tudta befejezni ? emlékezett Mezey Katalin, aki elmondta: halála után ő folytatta a szerkesztést, így ez a könyv nemcsak ?56 hőseinek állít emléket, hanem neki is.
A Vers és Próza ?56 című hangos szövegkönyvről Rátóti Zoltán színművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Színházművészeti Tagozat vezetője beszélt, aki hangsúlyozta: a Színházművészeti Tagozat gondozta a kiadványt, létrejötte azonban tagozatokon átívelő együttműködésnek köszönhető. Az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére kiadott lemezen a Színházművészeti Tagozat akadémikusai működnek közre. A versek és a prózák egyszerre emlékeznek a második világháború utáni magyar történelem legmegrendítőbb eseményére, emellett az elhangzó művek révén megidézik írók és költők, többek között Illyés Gyula, Nagy Gáspár, Gyurkovics Tibor, Tollas Tibor, Tamás Áron, Csoóri Sándor, Gérecz Attila alakját is. Mint Rátóti Zoltán elmondta: a szövegkönyv egyben tisztelgés azon színházi emberek emléke előtt is, akik művészi helytállásukkal a szabadságért folytatott küzdelem során 1956 történelmét kiegészítették. ?Értük, az ő tiszteletükre is szerettünk volna hangos mécsest gyújtani? ? mondta zárógondolatként, majd kiemelte: a jövőben további hangoskönyveket kívánnak megjelentetni.
A Kultúra.hu kérdésére dr. Kucsera Tamás Gergely elárulta, hogy a Magyar Művészeti Akadémia november 18-ai Őszi Irodalmi Gáláján a ?Támadó tűz voltunk? ? Magyar írók és költők az 1956-os forradalomról című antológia kerül a középpontba. ?Az Irodalmi Tagozatunk kezdeményezésére már negyedik alkalommal rendezzük meg a Pesti Vigadóban az Őszi Irodalmi Gálát, melynek párja a Tavaszi Irodalmi Gála. Ahogy az utolsó ilyen rendezvényen, a tavaszin bemutattunk két válogatáskötetet a kortárs magyar irodalomból az akadémia Irodalmi Tagozatának gondozásában, úgy az őszi gálaest folyamán is ezt tesszük. Az est ilyen módon a kötet köré épül, de elmondhatom, hogy ez a rendezvény túlmutat az Irodalmi Tagozaton, hiszen vendégünk lesz Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója, az irodalmi idézeteket a Színházművészeti Tagozatunk tagjai és más neves magyar színművészek, előadóművészek, a zeneműveket pedig az Operaház művészei mutatják be a gálán, melynek rendezője Rátóti Zoltán.?
?Az est és a kötet egyrészt főhajtás az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei és áldozatai előtt, másfelől a közelmúltban elhunyt akadémikus, Oláh János előtti tisztelgés is, hiszen ő volt a kötet egyik szerkesztője, az összeállítást, a koncepcióalkotást is hozzá köthetjük, úgyhogy ilyen módon egy kicsit rá is emlékezünk? ? emelte ki dr. Kucsera Tamás Gergely. A Magyar Művészeti Akadémia Őszi Irodalmi Gálaestjét november 18-án este rendezik meg a Pesti Vigadó Dísztermében, ahol az irodalom és a zene lesz a főszereplő, valamint egy kötet, mely által megtudhatjuk, milyen volt a forradalom az írók szemével.
Tóth Eszter
Fotó: Csákvári Zsigmond