Fotókiállítás a Várkert Bazárban

Egyéb

A tárlat előképének számító ?Donaumetropolen ? Bécs és Budapest a dualizmus korában? című fotókiállítás 2015-ben a bécsi Ringturm építészeti galériában volt látható. Körülbelül 300 korabeli fotó mutatta be a két ikerfőváros urbanisztikai fejlődésének egyes állomásait. A kurátorok, Adolph Stiller, Szabó Csaba és Tamáska Máté, úgy állították össze a tárlat anyagát, hogy az nem csupán a bécsiek, hanem a budapestiek számára is elérhető legyen. Az összesen 75 tablóba rendezett, mintegy 300 korabeli fényképet felvonultató tárlat tíz témakörben, párokba rendezve mutatja be a két város urbanisztikai fejlődésének jelentős állomásait és párhuzamait. A kiállítás fővédnöke Tarlós István, Budapest főpolgármestere.

?Bécset és Budapestet évszázadok óta szoros történelmi, gazdasági, valamint számos láthatatlan és látható kapcsolat fűzi egymáshoz. Sok párhuzam figyelhető meg a két város között? ? fejtette ki Tarlós István főpolgármester, majd a kiállítás újdonságairól is beszámolt. ?A tárlat fotótörténeti szempontból is újdonságokkal szolgál: a válogatott képek eddig csak Bécsben voltak kiállítva. Nem pusztán a nosztalgia vezette a szakembereket, hanem szakszerű kutatási munka is áll a tárlat mögött. A fotók emléket állítanak a kor építészeti stílusának.?

A főpolgármester bejelentette, hogy Michael Häupl bécsi főpolgármesterrel megegyeztek a két város kapcsolatainak és a Duna szerepének erősítéséről.

A tárlat megtekintése lehetőséget ad arra, hogy visszatekintsünk a két város és a két ország közös történetére, a múltbeli fejlesztési tapasztalatok pedig mindkét főváros esetében felhasználhatók a jövőre nézve is ? fogalmazott beszédében Dr. Michael Häupl, Bécs polgármestere. Hozzátette: a bemutatónak külön aktualitást ad, hogy 2015-ben ünnepelték a bécsi Ringstrasse kiépítésének 150. évfordulóját.

L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára szerint a kiállítás közelebb hozza közös múltunkat, a kultúrán keresztül pedig arra ösztönzi a látogatókat, hogy elgondolkozzanak a közös jövőn.

?A tárlat lehetőséget teremet arra, hogy hosszú távon együtt gondolkodjunk osztrák barátainkkal. Nagyon sok dimenziója van a kiállításnak, jó néhány területen késztet minket gondolkodásra? ? fejtette ki L. Simon László.

Gyutai Csaba, a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy egy különösképpen élményszerű, a fiatal generációt is megszólító tárlatot szerettek volna létrehozni, így több múzeumpedagógiai foglalkozás és egy városismereti séta is kapcsolódik a bemutatóhoz.

A Hosszúlépés elnevezésű programon a résztvevők számos történelmi érdekességet tudhatnak meg a Monarchia-korabeli Pestről és Budáról, valamint mindarról, amit a Duna jelentett a birodalmi városoknak. A séta a Várkert Bazár fotókiállításán zárul és mélyíti el a szerzett ismereteket. Az első séta időpontja: március 12., szombat 11 óra.

?A Duna fővárosai ? Bécs, Budapest ? Párhuzamos városképek 1850?1920? című kiállítás május 29-ig látogatható a Várkert Bazár Déli palotájában. A tárlat kurátora: dr. Tamáska Máté.

Varga Adrienn

Fotó: Csákvári Zsigmond