Fotókiállítással, előadásokkal és koncertekkel ünnepli születésnapját a Néprajzi Múzeum

Program

Egész napos ingyenes programokkal, többek közt fotókiállítással, előadásokkal és koncertekkel ünnepli alapításának 153. évfordulóját március 5-én a Néprajzi Múzeum.

Fotó: Incze László / Néprajzi Múzeum
Fotó: Incze László / Néprajzi Múzeum

A londoni Victoria & Albert Múzeumból érkező, 1862-es, unikális magyar fotográfiákat bemutató kiállítás megnyitójával, előadásokkal, tárlatvezetésekkel, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, koncertekkel és kerekasztal-beszélgetésekkel ünnepli alapításának 153. évfordulóját a múzeum.

A programokon megtudható, hogyan örökítették meg a tudósok és utazók a távoli népek kultúráját a 19–20. században, vallásantropológusok beszélgetnek arról, hogy a mágia, a fétisek és a sámánizmus hogyan változott az évszázadok során, de a múzeum szakembereinek terepmunkáiból kiderül az is, milyen kihívásokkal szembesül ma Mongólia a hagyomány és modernizáció keresztútján. Kiderül továbbá, hogy mi az a nulladik gyűjtemény, de a közönség a legújabb viselet-, kerámia- és citerakutatásokba is bepillantást nyerhet.

Afrikai szobor a Néprajzi Múzeumban. Fotó: Incze László/ Néprajzi Múzeum
Afrikai szobor a Néprajzi Múzeumban. Fotó: Incze László / Néprajzi Múzeum

A tárlatvezetéseken reflektorfénybe kerül a székely kultúra és identitás, Herman Ottó különleges személyisége és a gyűjteménybe került műtárgyak története.

A Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállítás megnyitója mellett ezen a napon debütál a Jelenarchívum elnevezésű projekt is, amelynek keretében az alternatív történetmesélés képi és művészi megoldásain túl megismerheti a közönség a jelenkorkutatással foglalkozó MaDok-program most induló projektjét, amelynek célja egy 1990–es évektől napjainkig tartó közösségi fénykép- és történetgyűjtemény létrehozása. Ehhez a közönség is csatlakozhat saját fotói és történetei megosztásával.