Futurizmus az Anilogue-on

Egyéb

Idén 11. alkalommal rendezik meg az Anilogue Nemzetközi filmfesztivált, amelyen egészestés filmek és rövidfilmes alkotások versenyeznek a fesztivál díjaiért. A fesztivál nyitófilmje Ari Folman, a Libanoni keringő rendezőjének új alkotása lesz. A futurológiai kongresszus című filmben a saját magát alakító Robin Wright eladja egy stúdiónak a személyazonosságát, így megkötések nélkül használhatják alakját bármelyik filmhez ? még olyanokban is, amelyeket ő maga korábban elutasított. A stúdió beleegyezik, hogy számítógépes karakterét örökké fiatalon hagyják. A szerződés szerint 20 évig érvényes?


nyuszi_esoz1_250x250.png
Részlet a Nyuszi és Őz című filmből

?Olyan filmeket válogattunk be a fesztivál programjába, amelyeket vagy nem mutatnak be hazánkban, vagy amelyek az interneten is nehezen hozzáférhetőek? ? mondta el Liszka Péter fesztiváligazgató az esemény sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a fesztivál profilja az, hogy az új animációs technikákat, tematikus hullámokat és ma érvényben lévő kifejezésmódokat vonultasson fel.

Szederkényi Bella - aki animációs filmrendező és tagja a háromtagú rövidfilmes zsűrinek -, a fesztivál jelentőségéről megjegyezte: ?ez az egyik legjobb platform arra, hogy a szakma kitekintsen a világ trendjeire?. A rendezőnő kiemelte, hogy két magyar vonatkozása is van a rövidfilmes szekciónak: Vácz Péter Nyuszi és Őz, valamint Ruska László és Ringeisen Dávid Papírvilág című alkotása is a 33 versenyben lévő filmek között szerepel. Hozzátette: mindkét film ?elképesztő szakmai színvonalú?.

Az öt egészestés versenyben lévő film között szerepel Paul Bush Babeldom című filmje, amely egy jövő városi életének elégiája. Az alkotás érdekessége, hogy a rendező a világ számos területéről, tudományból, technikából, iparból és építészetből gyűjtött össze a felhasznált mozgóképeket. A szintén brit Phil Mulloy Fájdalom és szánalom című műve a Christie-trilógia harmadik, lezáró része, melyben egy rejtélyes gyilkosság tanúi leszünk valahol a Soho utcái alatt. Az argentín Maria Ramirez Anima Buenos Aires című, négy részből álló animációs mozifilmjében egy tangótáncos pár áll az epizódok középpontjában. A japán Hitoshi Takekiyo Éjfélkor az iskolában című műve is szerepel a versenyprogramban. A történet egy iskolában játszódik, ahol három lány egy nap összetalálkozik a tudományos labor kísérleteivel. A brazil Luiz Bolognesi Rio 2096: A szerelemes és düh története című alkotásában a már több mint 600 évet megélt főszereplő Brazília négy különböző történelmi időszakát meséli el, mindig a leggyengébb fél oldalán harcolva.

Az egészestés versenyfilmeket idén is nemzetközi zsűri bírálja el. A filmeket az erdélyi Kassay Réka, a holland Hisko Hulsing és a brit Daniel Gray bírálja el.

A rövidfilmek versenyében 33, közelmúltban készült európai animáció vesz részt, melyeket 600 film közül választottak ki.

A rövidfilmes alkotásokat Szederkényi Bella mellett az Oscar-díjas Zbigniew Rybczynski és Paul Bush animációs filmkészítők bírálják el.

A versenyfilmek mellett más szakmai programokat is rendeznek. A két külföldi zsűritag, Zbigniew Rybczynski és Paul Bush filmjeiből retrospektív vetítést tartanak. Ismét lesz Anime Haiku, azaz válogatás a kortárs japán animáció Európában szinte ismeretlen irányzataiból, valamint gyermekek és felnőttek számára létrehozott workshopok.

A vetítések helyszíne az Uránia és a Toldi lesz.