?Egy sor nagy név került ki az ösztöndíjasok sorából, például Meláth Andrea énekművész, Lendvay József hegedűművész, vagy Vajda Gergely karmester? ? mondta el Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója a gálakoncerten, ahol három kategóriában huszonöt fiatal vehette át az állami zenei ösztöndíjakat április 4-én a budapesti Zenekadémián.
Az ügyvezető beszédében kifejtette:
- Az utóbbi években megtöbbszöröződött a jelentkezők száma.
- Az ösztöndíj ma már valóban egy ösztönző, hiszen a támogatás idén szeptemberben kétszeresére emelkedik, bruttó 100 ezerről 200 ezer forintra.
- Egy sor nagy név került ki az ösztöndíjasok sorából, például Meláth Andrea énekművész, Lendvay József hegedűművész vagy Vajda Gergely karmester.
A Kultúra.hu-nak azt is elárulta, hogy az ösztöndíjért az adott évben tíz koncertet kell adniuk a fiataloknak, sokak pedig maguk szervezik ezeket az előadásokat, a Filharmónia bonyolítja azonban a koncertek nagy részét. A döntés kihirdetése után érkeznek hozzá a felkérések, például egy-egy vidéki város orgonakoncertjére, de hallhatók fiatalok a Rózsavölgyi Szalonban, ?a legnagyobb koncertszervezők érdeklődnek a fiatal ösztöndíjasok iránt?.
Három zenei ösztöndíjat osztottak ki a Zeneakadémián rendezett gálaesten. A kulturális tárca 1998-ban alapította meg a Fischer Annie előadó-művészeti ösztöndíjat, melyet a következő években kibővített a jazz, a táncművészet, a zenszerzés és a zenetudomány, valamint a képző- és iparművészetek különböző ágaira. A Kodály Zoltán zenei ösztöndíjat fiatal zeneszerzők, zenetudósok, zenekritikusok részére írják ki. A pályázatok szakmai lebonyolítója a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. A Lakatos Ablakos Dezsőről elnevezett ösztöndíjat pedig jazz-előadóművészeknek ítélik oda.
Krucsainé Herter Anikó kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár elmondta:
- A hivatásos zongoristák 15 éves korukig átlagosan körülbelül 5500 órát gyakorolnak, az ugyanilyen korú, hangszeren tanulók átlaga 1800 óra.
- Az állandó zenei ösztöndíjak szerepe, hogy támogató keretet biztosítsanak a zenei útjukon már elindult tehetségeknek ahhoz, hogy pályájuk elindulhasson.
- A díjazottak száma emelkedett idén, az elmúlt évben 23 fiatal állt fel, hogy átvegye az ösztöndíjat, idén azonban már 25.
A korábbi évekhez hasonlóan az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a 2018-as évre is a MANK Nonprofit Kft. hirdette meg az ifjú tehetségeket felkaroló állami zenei ösztöndíjakat, melynek szakmai lebonyolítója a Filharmónia Magyarország. A fiatalok három különböző kategóriában pályázhattak a 12 hónapra szóló anyagi támogatásra.
DÍJAZOTTAK
Az idei évben tizennégy ígéretes pályafutás előtt álló művésznek ítélték oda a Fischer Annie zenei-előadóművészeti ösztöndíjat, akik között szerepelnek orgonaművészek, fuvolaművészek, énekesek, de ütőhangszeres tehetséget is jutalmaztak. A nyertesek név szerint: Baranyai Barnabás ? gordonka, Devich Benedek (nagybőgő), Dolfin Balázs (gordonka), Drahos Rebeka (fuvola), Janca Dániel (ütőhangszerek), Lukács Gergely (tuba), Molnár Anna (ének/mezzoszoprán), Rigó Ronald (zongora), Scheuring Kata (fuvola), Soós Máté (hegedű), Szabó Marcell (zongora), Tabajdi Ádám (orgona), Tóka Ágoston (orgona), Zemlényi Eszter (ének/koloratúrszoprán).
A Lakatos Ablakos Dezső-ösztöndíj három jazzelőadó ? Bögöthy Ádám Viktor (nagybőgő), Hofecker Dániel (trombita) és Rafael Márió (zongora) ? számára nyújt patronálást a karrierje beindításában, míg a Kodály Zoltán nevével fémjelzett ösztöndíj támogatásában hét muzikológus, Bukáné Kaskötő Marietta, Kekkné Horváth Adél, Loch Gergely, Németh Zsombor Tamás, Sanda Anna Eszter, Szabó Ferenc János, Vászka Anikó és egy zeneszerző, Lustyik Ákos Gergő részesülhetett.
A beérkezett pályázatokat rangos szakmai kuratórium bírálta el és ítélte oda a legtehetségesebb fiataloknak. A Fischer Annie-kuratórium tagja többek között dr. Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, Fekete Gyula, a Magyar Zeneművészeti Társaság elnöke és Szamosi Szabolcs orgonaművész, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója. A Kodály-ösztöndíjról döntő bizottságban foglal helyet Richter Pál, az Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézet igazgatója és Hollós Máté, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke. A Lakatos Ablakos Dezső-ösztöndíj pályázat bírálói Bágyi Balázs (dobos, zeneszerző, zenetanár, a Magyar Jazz Szövetség elnöke) és Kollmann Gábor (szaxofonművész, zeneszerző, zenetanár, a Magyar Jazz Szövetség vezetőségi tagja) és Márkus Tibor (zongoraművész, zeneszerző, zenetanár) is.
Takács Erzsébet
Fotó: Csákvári Zsigmond