Gigászi padlómozaikot mutattak be Jerikóban

Kultpol

A csaknem 900 négyzetméteres mozaik az egyik legnagyobbnak számít a maga nemében a Közel-Keleten. A mozaikot annak a vasárnap kezdődött egyéves ünnepségsorozatnak a keretében tárták a látogatók elé, amellyel a világ legrégebbi és legmélyebben (a tengerszint alatt 238 méterrel) fekvő városa, Jerikó tízezredik "születésnapjáról" emlékeznek meg.

A vörös, kék és okker színű kövekből kirakott mértani és virágmotívumok az Omajjád-dinasztia egyik uralkodója, Hisám kalifa (724-743) téli rezidenciájának fő fürdőházát ékesítették. Az iszlám palotát a 8. században földrengés rombolta le. A mozaikot az 1930-as és az 1940-es években végzett ásatások során tárták fel, majd ismét gondosan betemették, hogy megvédjék az időjárás viszontagságaitól. A fürdőház mozaikpadlója most sem tekinthető meg, csupán a mellette lévő fogadóteremét mutatják be. Utóbbin két gazella látható, amelyek egy almafa leveleit csemegézik gondtalanul, miközben a háttérben ólálkodó oroszlán harmadik társukra veti magát.

Marvan Abu Halaf, az Al-Kudsz Egyetem régészprofesszora szerint a kifinomult mozaikdíszítés arra enged következtetni, hogy Hisám kalifa a padló elkészítésével művészeket, nem pedig mesterembereket bízott meg. Az egy hét elteltével az iszlám műalkotást ismét letakarják, és mindaddig rejtve marad, míg sikerül összegyűjteni az egész mozaikpadló állandó bemutatását lehetővé tevő védőtető megépítéséhez szükséges 2 millió dollárt (394 millió forintot).