Gödöllői Erzsébet királyné-relikviák Berlinben

Kultpol

 
Miközben a soros európai uniós elnökség eseményei zajlanak a Gödöllői Királyi Kastélyban, műtárgyainak népszerűsítését külföldön is folytatja. A barokk épületegyüttes jelentős és szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszere egész Európára kiterjed. Ennek keretében merült fel a lehetősége annak, hogy műtárgyainkból néhány darab egy olyan kiállítást gazdagítson, amely Erzsébet királyné életét, személyiségét hivatott bemutatni ? mondta Gönczi Tibor, a kastély igazgatója.
 
A kiállítás kurátora Erzsébet életének kutatója Katrin Unterreiner bécsi történész, akivel régóta kapcsolatban állunk. Különleges és egyedi kiállítást láthatnak az érdeklődők a Britz-kastélyban. A Berlin déli részén található épületben megrendezett tárlat nem vállalkozhatott a különleges szépségű Erzsébet egész életének bemutatására, ehelyett korabeli dokumentumok és ábrázolások segítségével személyiségének jellegzetes vonásait állítja középpontba. Különös hangsúlyt kap a szépség- és testkultúra, az öltözködés, valamint a királynéról készült eredeti fényképek, s azok retusálásának a kérdése ? tette hozzá az igazgató.
 
A császárné legendás életéről forgatott filmeket is csokorba gyűjtötték, kiemelve a Romy Schneider főszereplésével forgatott Sissi-filmtrilógiát, amelynek köszönhetően ismét az érdeklődés középpontjába került a bajor Wittelsbach családból származó császárné izgalmas személyisége, s valóságos Sissi-kultusz alakult ki.
 
A kiállítás több általánosan elterjedt tévhit megcáfolására is kísérletet tesz, a címben szereplő mítoszt és valóságot szembe állítva egymással. Ezek közé tartozik, hogy a császárnénak ? a hiedelemmel ellentétben ? nem voltak rosszak a fogai, s az eredeti receptek és számlák tanúsága szerint azt sem állíthatjuk, hogy a császárné állandóan koplalt, alig-alig véve élelmet magához.
 
A tárlat létrehozásához ? több osztrák, német és svájci közgyűjtemény és magángyűjtő mellett ? értékes műtárgyakat kölcsönzött a Gödöllői Királyi Kastély (F. Halbig Erzsébetet ábrázoló büsztje 1854-ből; aranyozott veretekkel és a bajor címerrel díszített fadoboz; a királyné Gödöllőn használt tükrös komódja, valamint fekete csipke stólája), valamint a Gödöllői Városi Múzeum (Erzsébet fekete csipke stólája) is.
 
Egy bécsi gyógyszertár jóvoltából az érdeklődők kipróbálhatják az eredeti receptek által elkészített krémeket, melyek segítségével az Európa legszebb asszonyának tartott császárné a szépségét kívánta megőrizni.
 
A látogatók érdeklődésére méltán számot tartó kiállítás 2011. október 3-ig tekinthető meg a berlini Britz-kastélyban.