A görög kisebbség is Európa Kulturális Fővárosát ünnepli

Egyéb

A görög-magyar kapcsolatok egészen a Honfoglalás koráig nyúlnak vissza, és a XX. század során új életre keltek, amikor az 1946-1949 között zajló görög polgárháború következtében sok menekült érkezett hazánkba, új közösségeket alapítva. A Görög Hetet ezeknek a menekülteknek a pécsi leszármazottjai szervezik, és a programsorozat annál is inkább a kulturális fővárosi évad szerves részét képezi, mert maga az egész EKF mozgalom görög kezdeményezésre indult útjára 1985-ben. A március 27. és április 3. között megrendezendő, a többek között az Ifjúsági Házban, a Cella Septichorában és Pellérden zajló Görög hét során neves görög művészek mutatják be az anyaországbeliek és a Magyarországon élők kultúráját.
 

sarantismatzourakis_by_festivalcity_hu.jpg
 Sarantis Mantzourakis

A fellépők sorában többek között olyan különlegességek szerepelnek, mint Sarantis Mantzourakis, a pécsi származású és nemzetközi hírnevet szerző buzukiművész, aki Görögország egész területéről gyűjtött zenei anyagokat dolgoz fel, illetve saját szerzeményeit is előadja, Sarantis Mantzourakis, aki az isztambuli Európa Kulturális Fővárosa program keretein belül is fellép. A Görög hét fellépőinek sorából ugyancsak kiemelendő a szintén pécsi születésű, jelenleg Németországban élő Nikos Ormanlidis hegedűművész, illetve Kollonay Zoltán zongoraművész-zeneszerző.

 
Az érdeklődők emellett megismerhetik a görög népzenét és táncot egy autentikus görög zenekar, a Pyrgos segítségével, és több görög táncegyüttes előadását is megszemlélhetik az egy hét alatt.
 
Korábban: