Görögország több mint 4000 éves régiségeket kap vissza egy amerikai milliárdos gyűjteményéből

Egyéb

Görögország visszakap 161 darab, több mint 4000 éves régiséget egy amerikai milliárdos gyűjteményéből egy bonyolult ügylet keretében, amelybe bevonták a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumot, egy delaware-i kulturális intézményt és egy vezető görög múzeumot is.

A pereskedést mellőző komplikált alku létrejöttét Jannisz Oikonomu görög kormányszóvivő jelentette be, hozzátéve, hogy a megállapodásról, amely újszerű megközelítést jelent a Görögországtól elrabolt kulturális örökség visszaszerzésére irányuló törekvésekben, rövidesen szavazni fog az athéni parlament.

A szóvivő szerint az ügylet elismeri Görögország tulajdonjogát a kora bronzkori kükladikus civilizációból származó 161 régészet leletre, amelyet egy New York-i műgyűjtő adományozott az egyelőre közelebbről meg nem nevezett delaware-i intézménynek. Az elegánsan absztrakt, rejtélyes figurákat elsőként az athéni Kükládok Művészetének Múzeumában állítják ki még az idén, majd a New York-i Metropolitan múzeumban.

A szóvivő az ügylet pontos részleteiről nem beszélt, és nem nevezte meg az amerikai műgyűjtőt sem. Az ügyet ismerő, névtelenséget kérő források azonban az AP-nek elárulták, hogy az állateledel-kereskedelemből és ingatlanüzletből meggazdagodott Leonard N. Stern 84 éves üzletemberről és filantrópról van szó.

A régiségek közül sok rendkívül ritka, sőt egyedülálló példánya a Kükládokon az i. e. 3. évezredben virágzó civilizáció művészetének és kézművességének, és új adatokkal bővíti a korszakra vonatkozó ismereteinket – mondta a szóvivő a keddi kormányülés után, amelyen téma volt a bonyolult restitúciós ügylet. A szóvivő semmit sem mondott az ismeretlennek nevezett tárgyak eredetéről és külföldre kerüléséről.

Hangsúlyozta, hogy a visszaszolgáltatási konstrukció nem foglal magába pereskedést és pénzbeli ellentételezést a görög fél részéről, és mintaként szolgálhat más restitúciós ügyletekhez, a bírósági eljárások mellőzése visszaadásra ösztönözhet más gyűjtőket is. Egy másik görög illetékes szerint a régiségek fokozatosan kerülnek Görögországba, állandó kiállítási helyükre, de egyelőre nem tudni ennek menetrendjét.

Nyitókép: műtárgyak az athéni Kükládok Művészetének Múzeumában. Fotó: SOOC via AFP/Konstantinos Tsakalidis