A vers legelemibb médiuma a dal, ezzel a hittel érkeztünk Szigligetre

Zene

Falai közt megfordult már a 20. századi magyar irodalmi élet valamennyi alkotója: kezdve Örkény Istvántól és Kassák Lajostól, Nemes Nagy Ágnesen és Szabó Magdán át Nagy Lászlóig és Weöres Sándorig mind-mind vendégei voltak a Szigligeti Alkotóháznak. A kastélyból lett alkotótér a mai napig a művészet otthona, idén nyáron pedig különleges zenés irodalmi produkciók is helyet kaptak benne. Videónkban Hrutka Róbert zenész és Grecsó Krisztián költő meséltek koncertélményükről.

Az eredetileg az Esterházy család tulajdonában állt kastély és a hozzá tartozó park 1952-ben vált írók otthonává, Bölöni György író kezdeményezésére. Azóta az ott megszállók jól csengő névsora csak tovább bővült, a mai napig alkotóházként várja művészvendégeit. A különleges hely ugyanakkor nem mindig a csöndes elvonulás tere: sokszor rendeznek itt alkotótáborokat, idén nyáron pedig a Petőfi Színpad koncertjei is bekerültek a nagy múltú létesítmény naptárába.

Az eseménysorozatban helyet kapott Grecsó Krisztián költő és Hrutka Róbert zenész közös zenés irodalmi-felolvasószínházi produkciója is. A páros már jól összeszokottnak mondható, a két művész – Hrutka Róbert elmondása szerint – nyolc éve találkozott, azóta pedig jegyeztek már együtt számos dalt, készítettek albumot és oratóriumot is. Mint Grecsó mesélte, az est „koncert, színház, előadás és vallomás keveréke”, így egy intim hangulatú összművészeti produkciót várhatott a közönség.

„Arra gondoltunk, hogy ez egy családi tabló lesz. A múlt felől indulunk: a gyökerek, a hagyomány, a régmúlt ügyek felől. Az előadás íve pedig, mint egy emberi élet bontakozik ki: megszületsz, betagozódsz egy láncolatba, a saját utadon járva pedig eléred azt a szakrális pillanatot, amikor már nem te vagy az utolsó szem a láncban” – mesélte a költő.

De mi köze Sebő Ferencnek, a legendás verséneklőnek a formációhoz, és miért találja szerencsés felállásnak a zenekart az alkotópáros? Videónkból kiderül.