20. születésnapját ünnepli a battonyai SOS-gyermekfalu

Egyéb

A battonyai SOS-gyermekfalu felépítése minden szempontból reformlépésnek számított a magyar gyermekvédelem történetében. Megnyitásával egy nyugat-európai karitatív szervezet elsőként jelent meg a rendszerváltás előtti Magyarországon. A battonyai SOS-gyermekfalu civil szervezetként családi jellegű keretek között biztosított otthont nyújtó ellátást gyermekvédelmi gondoskodásban lévő gyerekek részére úgy, hogy a gyermekkorból kinövő fiatalokat sem hagyja magára, hanem önálló életkezdésre képessé válásukig gondozza őket.

Az akkor már 37 éves SOS-Kinderdorf International (SOS-gyermekfalvak Nemzetközi Szervezete) által működtetett SOS-gyermekfalvak hazai betelepítésének gondolata Josef von Ferenczytől, a Kecskemétről elszármazott médiamágnástól ered, aki végigkísérte a magyar SOS-gyermekfalu mozgalom történetét és egyben annak első adományozója is lett. Ő volt az, aki meggyőzte Hermann Gmeinert, a nemzetközi szervezet világszerte nagyrabecsült alapítóját, hogy Kelet-Európában elsőként Magyarországon kell SOS-gyermekfalut alapítani.

Hermann Gmeiner, aki a gyermekfalu megnyitását már nem érhette meg, az alapkőletétel dokumentumában így fogalmazott: ?Szolgálja ez a falu a különböző társadalmi rendszerekben élő népek békés egymás mellett élésének eszméjét, a nemzetiségek barátságát, valamint minden faji, vallási vagy egyéb megkülönböztetés felszámolását. És természetesen azt, ami fő hivatása: olyan nemzedékek nevelését, akik itt nemcsak új otthonra és családra lelnek, hanem a közösségbe integrálódva hasznos tagjai lesznek a társadalomnak.?

A battonyai SOS-gyermekfaluban jelenleg 10 családi házban 69 gyermeket és 10 fiatal felnőttet gondozunk. Húsz év alatt mintegy 181 gyerek talált itt otthonra. 2007. nyarán újabb 2 családi ház kezdi meg működését, ahová családonként újabb 6-8 gyermek érkezését várjuk.
A battonyai SOS-gyermekfalu 20 évének eredményei: 85-en váltak nagykorúvá, 20-an éettségiztek, 6-an diplomát szereztek, 34-en vásároltak lakást, 17 házasság köttetett, 30-an élnek élettársi kapcsolatban és 29 gyermek született.

Az SOS-gyermekfalvak célja, hogy mind a gyermekek, mind a szervezet társadalmi integrációját megvalósítsa, ennek érdekében a jövőben is nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a gyermekfalvak környezetében élő szegény sorsú családok helyzetének javításában a gyermekfalu környezete számára való megnyitásával részt vegyünk. Magyarországon jelenleg hét létesítményünkben több mint 270 gyermekvédelmi gondozásban élő gyermek nevelését látjuk el család közeli modell alapján. A gyermekfalvak családi házaiban egy nevelőszülő 6-8 gyerek felnevelését látja el, egy faluban 10-12 családi ház működik. Hazánkban ? az alapítás sorrendjében ? Battonyán (1986), Kecskeméten (1990) és Kőszegen (1993) működnek SOS-gyermekfalvak, 1994-ben megnyílt a szegedi, 1995-ben a békéscsabai, 2001-ben a lajosmizsei, 2002-ben pedig a séi ifjúsági lakásotthon.

Jó munkát kívánunk a Gyermekfalunak.

Adományok, támogatásokról információ az Sos weboldalán. www.sos.hu