Persze jó szívvel mondanánk, ha a televízióban valóban nézhető mesék lennének, s nem kéne a gyerekek mellé ülnünk, hogy cenzúrázva kapcsolgassunk az adók között.
Pár évvel ezelőtt a televíziós csatornákat kötelezte az ORTT, hogy a filmek mellett kis karikában jelezzék, hogy hány évesek nézhetik meg a musort. Így kerültek beosztásra a 12, 16, illetve a 18 éves kategóriák, de a mai musorokat elnézve, úgy gondolom, hogy újabb kategória beosztásra lenne szükség.
Tudniillik, a mesék egyszeruen nézhetetlenek, vagy, ha mégis engedjük, hogy nézzék, akkor számolnunk kell azzal, hogy gyermekünk agresszív lesz, személyisége torzul és lassan a nevelési tanácsadóban kötünk ki. S itt egyáltalán nem estem túlzásba!
Ám hiába a rossz érzés, a józan szülői hozzáállás, a helyzet nem változott, s nem is fog változni egyhamar. Sajnos a klasszikus gyerekmusorok hiányoznak a magyar televíziók csatornáiból, azaz a beszélgetős, ismeretterjesztő, kicsiknek, nagyobbaknak szóló musorok. Ehelyett inkább töméntelen amerikai, agresszív rajzfilmeket sugároznak, amelyek mellé nyugodtan kirakhatnák a 12 éven felülieknek szóló karikát.
S, hogy miért is kezdtem bele ebbe a témába? Az ok egy heti hír volt, miszerint az ORTT megvizsgálta a hazai kereskedelmi csatornák hétvégi gyerekmusorait, és azt a következtetést vonták le, hogy ezek a musorszámok veszélyeztetik a gyermekek egészséges szellemi és lelki fejlődését.
A pszichológiai elemzés szerint ezek a mesék olyan pszichológiai tartalommal bírnak, amely negatív hatást gyakorol a kiskorúak személyiségfejlődésére. A rajzfilmek többsége akciórajzfilm, teli erőszakos jelentekkel, visszataszító főhősökkel, melyek nézése után szinte elengedhetetlen lenne a szülői magyarázat, hiszen ezek a filmek károsan befolyásolhatják a gyermekek világképét és idegrendszerét.
A felmérés a sok negatív mellett talált egy-egy pozitívumot is, miszerint a musorok egyikében sem fordult elő sem a szexualitás, sem a kábítószer, még téma szintjén sem. Mindössze 5 százalékban regisztráltak durva indulatszót vagy csúnya kifejezést.
Az ORTT felmérése rengeteg százalékos adatot is tartalmaz, hogy egy-egy csatornán hány százalékban fordulnak elő akciófilmek, százalékban megírják, hogy melyik filmhez kéne kiírni a korhatár jelzést. Ennek persze örülünk, csak az a kérdés, változik-e majd a helyzet? Vagy egyszeruen kifizetik a büntetést, s az előre megvásárolt filmek ugyanúgy adásba fognak kerülni.
Most már csak nekünk szülőknek kell a sarkunkra állni, s választási lehetőséget nyújtani gyerekeinknek.
Mert választani azért még mindig lehet. Ha ragaszkodunk a tévénézéshez, akkor érdemesebb egy-egy DVD-, vagy videofilmet megnézni, persze ezt is közösen a gyerekekkel, hiszen a közös tévézésnek is megvan az előnye. Így a kérdéses, kicsit ijesztőbb jeleneteknél jelen vagyunk, s rögtön megbeszélhetjük a gyerekkel, hogy mit is lát.
A televízió mellett az egyszervolt.hu két éve elindította új oldalát, a mese.tv -t, azaz az internetes televíziót, amelyen a gyerekek maguk állíthatják össze a mesemusort.
Ám, ha nem feltétlenül ragaszkodunk a tévéhez, akkor inkább olvassunk a gyerekeknek mesét, menjünk kirándulni, játszunk társasjátékokat, stb. Higgyék el, egy közös családi program sokkal többet ér, mint bármelyik televíziós mese.