- A Makám új lemeze az állatok világába viszi el a hallgatót, a gyerekeket, a felnôtteket, a zene segítségével eljutunk az állatkertbe, megleshetjük a csiga bált, s megtudhatjuk, hogy mirôl álmodik a medve. Miért pont az állatok?
- Talán onnan jött az ötlet, hogy egy nyáron sokat zenéltem az állatkertben, ahol a próbák után mindig meglátogattam a kedvenc állataimat. Úgy éreztem nem mehetek el anélkül onnan, hogy ne köszönjek be hozzájuk. Ez adta az ihletet, hogy a következô lemezemen az állatokról énekeljek, az állatokról írjak dalszöveget.
- Az állatokhoz melyik zenei hangzás illett a legjobban? Maradt a balkáni, keleti hangzás?
- A lemezen egyre tágabb zenei hangzást próbáltam felvonultatni, jelen van persze a népies hangzás, a balkáni, a keleti zene, s most újdonságként 3 reggae dal is belekerült. S, ahogy a visszajelzések érkeznek, úgy t?nik szeretik a gyerekek. Egy apuka pl. azt üzente, hogy az elsô két számon nem tud túljutni, mert a kisfia csak azokat szereti, s azt már százszor meghallgatták.
- Honnan ez a keleti zenei világ?
- Már gyerekkoromban nagyon kötôdtem a keleti mesékhez, nagyon szerettem a perzsa népmeséket, késôbb az Ezeregyéjszaka meséit. Sôt a magyar népzene ôsi dallamai is keleties hangvitel?ek, s ha már ezt nézem, akkor már nem is olyan távoli a keleti világ egy magyar ember számára. Késôbb, a gimnázium alatt, Pannonhalmán gregoriánt énekeltem az iskolai kórusban, ez persze más zenei világ, de ez is nagyon meghatározó volt a zenei ízlésem kialakulásában. A hangszerek közül szitározni is szerettem volna megtanulni, amely egy kicsit nehezebb volt, mert nem találtam megfelelô szitárt, mivel én balkezes vagyok. Végül egy hangszerkészítô segített, s késôbb Ravi Shankar egyik tanítványától ? Kozma Andrástól tanulhattam szitározni.
- Nem féltél attól, hogy ez a zenei világ furcsa lesz a gyerekek számára?
- Egyáltalán nem, hiszen ez a zene nem köthetô csak a felnôttekhez, s az elôzô lemezünk a Szindbádnak is akkora sikere volt, hogy ez csak ösztönözni tudott. De egy példa arra, hogy mennyire köti le a gyerekeket ez a zene. Egy koncerten voltunk, még az elôzô lemezzel, ahol egy kisfiú a színpad mellett folyamatosan tologatta a kis autóját, s úgy t?nt, hogy egyáltalán nem hatja meg a zene. Bevallom egy darabig idegesített is, próbáltunk vele is kapcsolatba kerülni, de nem lehetett. A változás akkor történt meg, amikor a Balaton c. számunkat eljátszottunk, s a kisfiú hirtelen abbahagyta az autózást, felnézett ránk, felemelte mutatóujját, s elismerôen felkiáltott: - Na, ez jó volt!
- A lemez meghallgatása mellett fontos a koncert is, ahol a gyerekeket bevonjátok a zenélésbe. Az új lemezzel hogyan történik mindez?
- Természetesen sok-sok mesével, a zenével való játékokkal, a hangokkal. A lemezen nem szerepel a rapes számunk, de akik eljönnek a koncertre, azok meghallgathatják az igazi Makám rap-et.
- A Makám zenei világa mellett nekem nagyon fontos a szövegeid is. Hogyan dolgozik a költô Krulik Zoltán?
- A lemezeim anyagát Pannonhalmán szoktam megírni, s nemcsak a szöveget, hanem a dallamot is. Kell a nyugodt környezet, ki kell vonulnom a városból, a csöndbe, a nyugalomba, ahol egy hónap alatt elkészül a lemez anyaga. A mostani lemezen szerepel egy versem, az Éj c., amelyrôl DR. H. TÓTH ISTVÁN kandidátus, a prágai Károly Egyetem Filozófiai Fakultásának egyetemi vendégtanára, a koncert meghallgatása után dolgozatot írt a dalszövegbôl. ÉJ - AHOGY MEGFESTI EGY DAL címmel írta meg értekezését, azt hiszem ennél nagyobb megtiszteltetés nem is érhetett volna engem.
- Hol lehet legközelebb meghallgatni benneteket?
- Március 20-án a Millenáris parkban lépünk fel, ahová szeretettel várjuk a gyerekeket és a felnôtteket.
(A tanulmány teljes szövege megtalálható a www.makam.hu oldalon.)
Krulik Zoltán : ÉJ |
Messze hívó éj ? Ébredj, szentjánosbogár! Aki nappal alszik, éjjel él. Róka fordul oldalára, Bolha csípi a nyakát. Éjkirálynôként, Zümmögô bogár ? Elvonult a szél, |