Aranyvackor díj

Egyéb

Anna így a kész szöveghez készítette el rajzait, s később a szöveg és a kép egysége annyira jó lett, hogy ők kapták meg az Egyszervolt.hu különdíját.

Gondolnánk, ez így rendben is lenne, milyen jó, hogy egy fiatal írónő végre megjelentetheti a művét. Ám ez cseppet sem így van. Mikor Kata odaadta a névjegykártyáját, döbbenten láttam, hogy ő se nem író, se nem költő, hanem jogász. Sőt, szigorú munkahelye van, ahonnan most is csak engedéllyel jöhetett el. De akkor miért versek? S miért pont gyerekversek?
 
"Már korábban írtam egy mesekönyvet, amely, igaz, kis példányszámban, de megjelent. A mostani verseimre nagy hatással volt Kiss Ottó: Csillagszedő Márió c. verseskötete, amelyről első olvasásra is úgy gondoltam, hogy igen ez az, ami nekem szól. Nagyon megérintettek az egyszerű, de mégis nagyon finom, mélyen kidolgozott versek. S mikor a szakvizsgámra készültem, s jogszabályokat bifláztam, egy este, az éjszaka csendes nyugalmában egyszer csak megszülettek a versek. Már akkor összeállt az egész kötet anyaga, s most a pályázat miatt írtam még egy-egy verset hozzá."
 
Kata versei az olvasónak egy kicsit Kiss Ottó verseire hasonlítanak, de ezt nem is titkolja, hiszen a kötetben meg is szólítja Máriót, s a verseket neki ajánlja. Ugyanígy sorolhatók a versek a svéd gyerekversek stílusába is. Ám talán a legtalálóbb az, amit Kiss Ottó fogalmazott meg: hogy ezek egy csörfös kislány vidám elbeszélései a családjáról.
 
De térjünk vissza a pályázathoz! A versek már megszülettek, de a képi világ még hiányzott hozzájuk. Rubik Anna, a fiatal illusztrátor álmodta papírra a szereplőket, akinek ez a munka szintén új volt, változást hozott az életébe.
 
"Nem ismertem Katát személyesen, sőt a munka során sem találkoztunk, csak leveleztünk, telefonon beszéltünk. Furcsa, de mi csak díjkiosztás előtt találkoztunk először személyesen. A távolság, az egymás személyes ismerete ellenére a munka jól ment. Az én képi elképzeléseim nagyon tetszettek Katának, s szerintem ebben az esetben ez elég is volt, hiszen itt a kép és a szöveg dolgozott együtt. Kifejezetten örültem ennek a munkának, mert ez teljesen más, mint amelyen az utóbbi időben dolgozom, egy kicsit kitekinthettem, másképp közelíthettem meg a szöveget."
 
Anna 2003-ban végzett a Moholy -Nagy Művészeti Egyetemen vizuális kommunikáció szakon, azon belül grafika szakirányon. Amikor kérdezem tőle, hogy mit szól a mai könyvek képi világához, van-e kedvence, szabadkozik. Viszonylag kevés illusztrátort ismer személyesen, inkább a munkáikat látja. S valóban, a mai mesekönyvek illusztrációi nagyon gyönyörűek, profi munkák.
Gyerekkori könyveire is szívesen emlékszik, példaként említve Bányai István rajzait, vagy Quentin Blake illusztrációit.
Ez a pályázat összehozott két embert, egy költőt és egy illusztrátort, s ez a pályázat összehozta őket az Egyszervolt.hu-val is. Az Aranyvackor pályázatnak is köszönhetően nemsokára animáció készül a versek illusztrációiból, amelyek kíséretében ti is meghallgathatjátok Tasi Kata nagyszerű verseit, s megcsodálhatjátok Rubik Anna gyönyörű illusztrációit.