Illusztrátorból író
Sven Nordqvist neve jó pár éve már Magyarországon sem cseng ismeretlenül. Az igazi sikert Pettson és Findusz történetei hozták meg, amelyek sorra jelentek meg az egész világon. Nordqvist már gyerekkorában rajzolt, s illusztrátornak készült. Arról, hogy író legyen, nem is álmodott. Jól sikerült illusztrációs munkáiból jelentette első képeskönyvét, s mint ahogy lenni szokott, munka közben kapott kedvet, ahhoz hogy írjon. Első műve rögtön sikert is aratott, majd 1981-ben megírta Pettson és Findusz első történetét. A két szereplőről az író azt vallja, hogy Pettson az az idős férfi, aki akár ő maga is lehetne, Findusz, a macska karakterét pedig nagyobbik fiáról mintázta.
Így Nordqvist szinte a saját életét vetette papírra, apja és fia közös élményeit, bosszúságait. A Pettson és Findusz-könyvekből hamarosan elkészültek az újabb kötetek. Magyarországon is sorra jelentek meg, s a kedves történeteket már rajzfilmen is megnézhetik a kis rajongók.
S hogy mit jelentett az író számára a díjra való jelölés? Erre szerényen csak annyit válaszolt: "Egy kicsit több lesz az eladás és rám irányuló figyelem.... S jó lenne, ha egy tipikus képeskönyv nyerne."
Új Nordqvist könyvek Magyarországon
Noha a szerző August-díjra jelölt könyvét jövő tavasszal jelenteti meg a General Press kiadó, a Pettson és Findusz után idén karácsonyra új mesével örvendezteti meg rajongóit a Nordqvist. Idehaza megjelenő új könyve: A kobold karácsonyi titka. A főszereplők koboldok, akik ilyenkor karácsony táján már alig várják, hogy a ház lakói kikészítsék a finom tejberizst. Ám idén télen ezt sajnos elfelejtik. Most már csak az a kérdés, hogy milyen furfangos tervet eszelnek ki a koboldok az emberek bosszantására. Az új könyv az írótól már jól megszokott verbális és képi humorral teli könyvcsemege. Az olvasó - legyen kicsi vagy nagy - újra belecsöppenhet a mesék igazi világába.
August-díj: vicces név, rangos elismerés
Az August-díj Svédországban legalább olyan elismert, mint nálunk a József Attila-díj vagy a Kossuth-díj. 1992 óta három kategóriában osztják ki a neves kitüntetést: szépirodalmi, gyerekkönyv, ismeretterjesztő irodalom. Idén a gyerekkönyv kategóriában Sven Nordqvist kapta meg a díjat, ami nagy elismerés, hiszen három különböző összetételű zsűri közös döntése hozta meg a végső eredményt. Hogy miért August-díj? Már a története is érdekes. Nevét a híres drámaíróról, August Strindbergről kapta, ám a díj kurátorai nemes egyszerűséggel, csak az író keresztnevét hagyták meg a díj elnevezésében.