Bábszínház bábok nélkül

Egyéb

Gondosan előkészíti kezeit, azaz a bábokat és tanítja a gyerekeket. Hogy kell kutyát, kakast, tyúkot, sünit és még számtalan állatot készíteni. Mozgatjuk, hajlítjuk ujjainkat, próbálgatjuk a mozdulatokat. Szóval így lesz itt ma bábszínház? ? kérdezik a gyerekek. ? Na, erre kíváncsi vagyok- súgnak össze.

S az előadás elkezdődik Siklósi Gábor a mesélő elkezdi a mesét, a Nap és a Hold elrablását. Kezek jelennek meg a sötét háttérben, s hat kéz fantasztikus mozgással bemutatja a Föld kialakulását, az élet megjelenését a bolygón, az állatok születését. S miközben a kézbábokkal báboznak, addig a mesélő mesél, zenél, effekteket készít. A mese él!

Csak ámulunk és bámulunk, hogyan lesz két kézből sárkány, aki csupa gonoszságból elrabolja a Napot és a Holdat. Így a Földön sötét lesz és nyomorúság. A megmentő csak egy bátor lovag lehet, aki megmenti a világot, s legyőzi a sárkányt, s visszaadja a Napot és Holdat a Földnek. A kézjátékot, majd az árnyjátékot kísérő zene valódi kuriózummá teszi az előadást. A hat kéz szinte mindent el tud játszani, életre keltve a madarakat, a vizet, a halakat, az embereket. Kezük összhangban mozog, érezve a mese ritmusát. Hat kéz, hat mesélő kéz, amely elámít, elvarázsol. Hat kéz, amely megmutatja, hogy lehet más bábszínházat létrehozni, nem kell hozzá drága báb, óriás paraván, hatalmas színház. Kezek, amelyeken jókat lehet nevetni, mert olyan viccesek. Kezek, amelyek sokszor félelmetesek is tudnak lenni, kezek, amelyek a végén integetnek. S kezek, amelyek elismerésképpen nagy tapssal dicsérik az előadást.

Ilyen színház is létezik, elég egy kis fekete paraván, három ember, fény és zene. S persze az ötlet, amely a Figurina Bábszínház előadásaiból sosem hiányzik. Játszottak már mézeskaláccsal, felöltöztették már az ujjukat kis cirkuszi erőművésznek, előadták a Giganto Cirkuszt. Csupa olyan ötlet, amelyekért érdemes bábszínházat nézni. Nemcsak gyerekeknek!