A Biennálé vége

Egyéb

www.egyszervolt.hu/assitej

- Most fejeződött be a III. Gyermek? és Ifjúsági Színházak Biennáléja Kaposvárott. A közönség és a zsűri kiemelten jó előadásokat láthatott, rengeteg külföldi társulat vett részt, s végül kiosztották a díjakat. De hogyan értékeli az Assitej elnöke a Biennálét?
- Az idei Biennálé kiemelkedően jól sikerült, a versenyprogramban szereplő társulatok mellett rengeteg külföldi együttes is érkezett hozzánk. Voltak itt Norvégiából, Belgiumból, Finnországból, Svédországból, Észtországból, Lengyelországból és Németországból. A nemzetközi részvétel nemcsak az előadásoknál volt jelentős, hanem az Assitej Magyar Központjának is fontos volt. A német Assitej elnöke szintén résztvett a Biennálén, ami számunkra azért volt jelentős, mert ez is megerősítette azt a tényt, hogy a Biennálé végre elfoglalhatta helyét a nemzetközileg is jegyzett fesztiválok körében.
- A fesztivál programját gondos válogatás előzte meg, de Ön hogy látja, változtak-e az előadások témái, megjelenés formái az elmúlt évek során?
- Új tendenciák, új irányzatok alakulnak ki, s nemcsak Magyarországra jellemző ez a váltás, hanem a nyugat-európai országokra is. Ezek között fontos kiemelnem két új kezdeményezést a csecsemőszínházat, a Glitterbird-ot, amely idén indult útjára, s Magyarország is komoly szerepet kapott benne. A másik újdonság az Igazságügyi Minisztérium Országos bűnmegelőzési Bizottsága által támogatott előadások, amelyek olyan szociális problémákat dolgoznak fel, mint például a válás, alkoholizmus, hajléktalanság, fiatalkorú bűnözés. Mind a két program komoly váltást indított el a gyerekszinházi világban, új előadások jönnek létre, másfajta szemlélet.
- Melyek ezek a darabok?
- Most négy ilyen előadás fut nálunk, témáik: a válás (Médea gyermekei), alkoholista szülők (Kirugberug), fiatalkorú bűnözés (Kövek), és a hajléktalanság (Semmiség). Ezek az előadások mind sikerrel futnak, sőt az idei Biennálén a Semmiség megkapta az Igazságügyi Minisztérium Országos bűnmegelőzési bizottságának különdíját. A másik újdonság a Glitterbird program, amelyet hívhatunk csecsemőszínháznak is. Ide egészen kicsi gyerekeket várunk, s igen, bármennyire furcsa is, karon ülő csecsemőknek és szüleiknek játszunk. Itt a legfontosabb, hogy a gyerek lásson egy másfajta világot, érezze meg, hogy a színház a valóság sűrített változata. Itt a valóság rendezett, de mégis más az élmény, más a világ. S bármennyire furcsa is, már a legkisebbek is érzik, hogy itt valami más történik, mint otthon, itt más a játék, más a hozzáállás.
- A sok újdonság és kezdeményezés mellett, hogyan változik a színházba járó közönség? Van-e erre érdeklődés, nő-e a színházba járók száma?
- Ugye a felnőtt elmegy jegyet venni, fontos számára, hogy elvigye a gyerekeit, a családot színházba. Ez mindenképpen azt jelenti, hogy még mindig szeretnek az emberek színházba járni. S ez nagyon jó, hiszen a színházba járásnak még mindig megvan az öröme, a misztériuma, a tisztelete, hogy felöltözik a család, kimozdul, otthonról, egy kicsit kilép a hétköznapokból. Viszont az újdonságot már nehezebben tudják befogadni, hiszen a szülők arra vágynak, hogy olyan darabot lássanak, amit már ismernek, amiről már olvastak, látták már esetleg rajzfilmként stb. Azt nem szeretik, ha a színház a mindennapi élet problémáit mutatja be, ismerős helyzeteket tár eléjük. Ennek ellenére mégis sikeresek a modern darabok, s nemcsak a gyerekek részéről kapunk pozitív visszajelzést, hanem a pedagógusok, szülők felől is.
- Visszatérve a Biennáléra, hogyan alakultak a díjak, milyen volt a zsűri munkája?
- A versenyprogram után, esténként a külföldi együttesek mutatkoztak be, majd ezután ült le a zsűri és a meghívott újságírók beszélgetni az aznap látottakról. A zsűri tagjai: Fodor Tamás rendező, Kárpáti Péter író, Perényi Balázs rendező-drámatanár, Kocsis Pál színész, András Katalin óvodapedagógus volt, akik idén az első helyet, az Assitej Üveghegy díját az Örkény István Színház: A sötétben látó tündér c. előadásának és Pogány Judit színművésznőnek ítélték. Fesztiváldíjat kapott a Bárka Színház: Legyek ura c. előadása a kiemelkedő minőségű társulati munkáért és a Kerekasztal Színházi nevelési Központ. Ördöghajsza c. előadása a színházi élmény nagy erejű és mélyen átgondolt közvetítséért. Idén az Assitej Magyar Központ díjazott három személyt is. Halász Judit színművészt, Nánay István kritikust, és Komáromi Gabriella tanszékvezetőt, főiskolai tanárt, kandidátust. Az Assitej idén első alkalommal adta ki ezeket a díjakat azoknak a személyeknek, akik munkájukkal sokat tettek a gyerekkultúráért, a gyerekszínházakért.
- Hogyan tovább?
- Röviden: két év múlva újra lesz Biennálé, remélem bemutatkozhatunk különböző nemzetközi fesztiválokon, 14 éves lett a Kolibri Színház, s ez mindenképp azt jelenti, hogy dolgozunk tovább. Új bemutatók lesznek, jövőre a futballhulliganizmusról szóló darabot szeretnénk színpadra vinni, amelynek az írója már debütált nálunk, s bizony nagy sikerrel, hiszen a Kövek c. előadást már évek óta sikerrel játsszuk. A Biennálén mutattuk be az ASSITEJ Magyar Központ új kiadványát, a Gyerekszínházak Magyarországon című könyvet, mely Sándor L. István szerkesztésében összefoglalja az elmúlt 15 év tanulmányait, elemzéseit, gyerekszínházi írásait. A könyv segít értelmezni az elmúlt évek történéseit, és ezzel kíván hozzájárulni a gyermekszínházakról való gondolkodás megújulásához, a paradigmaváltáshoz.

A Biennálé díjazottjai:

- A Magyar Színházi Társaság Különdíja:
Griff Bábszínház: Szindbád (A legígéretesebb új társulatnak)

- Az Igazságügyi Minisztérium Országos Bűnmegelőzési Bizottságának különdíja:
Kolibri Színház: Semmiség

- BUTÉLIA ? DÍJ:
Figurina Animációs Kisszínpad: Hendikep (A bátor és mély érzékenységű előadásért)

- BUTYKOS DÍJ:
Ládafia Bábszínház: A lóvá tett kupec (A vásári színjáték újrafogalmazásáért)

- KÜLÖNDÍJAK:
Vaskakas Bábszínház: Szerelmesek
(A virtuóz és részletezően finom bábos emberábrázolásért)

Kolibri Színház: Az apuka
(A szellemes színházi nyelv és együttesi játék elismeréséért)

- FESZTIVÁLDÍJAK:
Bárka Színház: A legyek ura (A kiemelkedő minőségű társulati munkáért)
Kerekasztal Színházi Nevelési Központ: Ördöghajsza
(A színházi élmény nagy erejű és mélyen átgondolt közvetítéséért)

- ASSITEJ ÜVEGHEGY-DÍJ:
A sötétben látó tündér alkotóinak (Örkény István Színház)

- Az ASSITEJ Magyar Központ díjazottjai:
Halász Judit ? színművész
Nánay István ? kritikus
Komáromi Gabriella ? tanszékvezető, főiskolai tanár, kandidátus