Népzene, új köntösben
Az elmúlt év gyerekzenei termését számba véve mindenképpen furcsa, hogy közel félszáz összeállítás közül csak egy kapott említésre méltó szakmai elismerést. Ez pedig Szalóki Ági kicsit népies, jazzes hangvételű cd-je, a felnőtteknek is jó szívvel ajánlható Cipity Lőrinc című korong. A produkció még az év elején megkapta a Fonogram-díjat az Év hazai gyerekalbuma kitüntető címmel együtt, és az év végére pedig platinalemez lett.
A Kolompos zenekar még pár éve úttörő szerepet töltött be saját műfajában, s még most is rendhagyó, hogy kifejezetten népzenét játszik a gyerekeknek. Hosszabb előkészület után most megjelent Százszorszépek című válogatásuk, amelyen valóban a legszebb népi dallamok csendülnek fel.
Palya Bea Mira történetét már egyszer elénekelte nekünk, s azóta nem jelentkezett új gyereklemezzel. Év végén, mintegy "best-cd-ként" csendben, megbújva megjelent a Szeretetből jöttél erre a világra című kis karácsonyi válogatása. Igazi zenei csemege, bár talán sak jövő advent után érdemes újra betenni a lejátszóba, a Ghymes együttes Mendika című új lemeze mellett, amely szintén a régmúlt karácsonyok hangulatát idézi nekünk.
Lendületben a régi előadók
Gryllus Vilmos, mióta a Kaláka zenekar mellett önállóan is zenél. sorra jelenteti meg gyerekeknek szóló albumait. Egyszer karácsonyi, egyszer mikulásos lemezek kerültek a boltokba, s a rég várt Dalok cd folytatása is megérkezett végre. A zenész saját verseihez maga írta a zenét. Még különlegesebbé teszi a kiadást, hogy tartozik hozzá egy daloskönyv is. Ezzel is segítve az otthoni zenélést, a közös daltanulást, éneklést.
A Maecenas-dijas Halász Judit a gyerekek másik nagy kedvence, akinek zenéjén több generáció nőtt fel, év végén jelentkezett új összeállítással. Szeresd a testvéredet címmel adta ki most albumát, igyekezve a neki kedves, óvodás korosztályt megszólítani.
Hangoskönyvek, avagy mesék lemezen
A meselemez mindig is külön műfaj volt, most a XXI. században hangoskönyvnek hívjuk ezeket a produkciókat. Ebben az évben sok színészcsaládban érkezett újszülött családtag s egy-két művész kedvet kapott a meséléshez: most nemcsak a gyerekeinek, hanem az egész országnak olvasnak. A televízióból jól ismert Liptai Claudia és férje, Gesztesi Károly is mikrofon elé ült, hogy Kis éji mesék címmel jelentesse meg meseválogatását. Kéri Kitty színésznő sem tétlenkedett: mesélt, énekelt - Kalandra fel! cimű lemezén. Megjelent a TV2-n műsort vezető Szekeres Nóra lemeze - hangoskönyve - is, amelyen népmeséket mond el.
Fiatalok és ismeretlenek
Vitatható értékkel bírnak s így az ajánló végére kerültek a kommerszebb előadók és válogatások. Tapasztalhatjuk, hogy folyamatosan jelentkeznek új zenekarok, énekesek, esetleg külföldről átvett lemezek. A híres mesehős, Pinokkió már régóta nemcsak a mesében sztár, pár éve énekel is, s dalaiban újabb történeteket mond el. A hanganyaghoz 3D animáció is tartozik. A magyar zenepiacon a legújabb virtuális "sztár" Lilly Baba. Cd-je Az én albumom címmel jelent meg, amelyet a kiadó francia honból importált. A kis totyogó hangjához videoklipek is társultak, igencsak próbára téve fülünket és szemünket.
Ami a felnőtteknek az Irigy Hónaljmirigy-humort jelenti, az a gyerekeknek a Rosszcsontok lesz! - hirdetik a Rosszcsontok cd hátulján. A mai divatos tiniegyüttesek dalait gyűjtötték egy csokorba össze a lemez szerkesztői, ám most gyerekek az előadók. Új hangvétel, új előadásmód, új szöveg. Most már csak a piac ítélete hiányzik.
A vásárlók véleményt mondanak
Bár az eladott példányszám határokat már jelentősen lecsökkentették, az arany (7500) és a platina (15000) lemez fontos visszajelzés, nemcsak az előadónak, hanem a kiadónak is. Hangzó Helikon kiadványok, amelyek platina- és aranylemez lettek:
Ferenczi György - Petőfi Sándor: aranylemez
Kaláka - Kosztolányi Dezső: platinalemez
Kaláka - Kányádi Sándor: dupla platinalemez
Palya Bea - Weöres Sándor: Psyché - platinalemez
Sebestyén Márta: Magyar népköltészet - platinalemez
Sebő Ferenc - Nagy László: - platinalemez
Sebő Ferenc - József Attila: - platinalemez