Ciak Junior Fesztivál - 2005

Egyéb

Treviso városa Velencétől 30 km-re fekszik, de az odaérkezőnek olyan érzése támadhat, mintha Velence miniatűr változátába lépne be. Ez a város is a XIII. században épült, amint az utcák, a házak homlokzata, építési stílusa tükrözi, s persze a vizek, a hidak. Treviso, a vizek városa, ahogy az ottaniak mondják, s Treviso a Ciak Junior városa is. Ciak Junior, a neves nemzetközi televiziós fesztivál, amelyre 10-15 éves korú gyerekek adhatják be filmjüket, amelyet az adott ország közszolgálati televizója is támogat.

Idén 16. alkalommal rendezték meg a fesztivált, ahol jelen volt: Belgium, Chile, Németország, Írország, Izrael, Olaszország, Kína, Szenegál, Szlovénia, Spanyolország, Dél ?Afrika és Magyarország ifjú alkotói és filmjei.

Kis Oscar díj, ahogy az ottaniak nevezik ezt a fesztivált. Komoly program, közös filmnézés, zsűrizés és szavazás vár a résztvevőkre, köztük a magyar résztvevőkre is ? Szűcs Péterre és Szűcs Gáborra, illetve Macskássy Katira, aki a Magyar Televíziót képviselte. A 12 versenyfilmet ? maximum 15 percesek ? körülbelül 4 óra alatt nézték meg a gyerekek, és a végén szavaztak. Melyik film forgatókönyve volt a legjobb, ki volt a legjobb főszereplő, melyik csapat volt a legjobb, illetve melyik film lesz a nyertes. A zsűrizés komoly feladat volt, hiszen a filmek merőben eltértek egymástól. Más-más témájú volt a chilei, a belga, a spanyol? egyiknél komoly társadalmi problémát feszegettek a gyerekek, a családon belüli erőszakot, a másiknál a kamaszok önmaguk megismeréséhez vezető utat keresték, volt egyszerű szerelmi történet, testvérveszekedés, és még sorolhatnám. A résztvevő országok televíziós képviselői, illetve az Unesco képviselői is szavaztak a legjobb filmre. Nehéz feladat. Vajon melyik a legjobb?

Az ünnepélyes díjátadás még 2 napig váratott magára, s addig a szervezők a gyerekeket igyekeztek minél jobban megismertetni egymással. Ehhez a legjobb alkalom a közös játék volt, amelyet idén Treviso utcáin rendeztek meg. A résztvevő országok gyerekeit három csapatba osztották, s egy térképpel a kezükben kellett megtalálniuk a különböző helyszíneket, ahol kinyithatták a titkos borítékokat. Különböző feladatok, amelyeket a gyerekeknek kellett megoldaniuk, s persze mindegyik feladat valamelyest kapcsolódott a filmezéshez, a képi látáshoz. Volt itt kandikamerás felvétel, reklámfilm forgatás a Ciak Junior betűiből, kis szerelmes film, illetve a város főterének a bemutatása.

A nemzetközi forgatagban a gyerekek hamar megtalálták a hangot egymással, olasz beszélt a spanyollal, chilei a némettel, magyar az írrel.

S talán ez a legfontosabb ezen a fesztiválon. A Ciak Junior szellemisége ez az összhang, ez a természetes kapcsolatteremtés. Ahol a gyerek, ugyanolyan gyerek, bárhonnan érkezett is. Ott is kerek a labda, s ugyanúgy rúgják, ott is ugyanúgy bimbózik a szerelem, csak éppen másképp mondják. A közös szellemiség, a szeretet, az összhang áradt a fesztiválon. Egy nagy család tagjai volt itt mindenki, aki jelen volt. A három nap végére már mindenki mindenkinek az ismerőse volt, barátja, teli közös élményekkel, tapasztalattal.

A Ciak Junior fénypontja a díjátadás volt. A fesztivál szervezői külön díjat adtak át az olasz résztvevőknek, illetve a nemzetközi versenyzőknek.

Az Alcuni társaság, amely ezt a fesztivált szervezi, külön gyerekszínházzal rendelkezik, ahol a díjátadás lezajlott. A fesztivál két fő szervezője Sergio és Francesco Manfio ? testvérpár, színészek - , illetve a résztvevő országok televíziós képviselői adták át a díjakat. A díjátadáson az egyes díjakra, ugyanúgy, ahogy a nagy filmes fesztiválokon szokott lenni, itt is neveztek egy-egy versenyzőt, akiket először felolvastak, s csak utána árulták el, ki a győztes. A győzteseknek pedig, ugyanúgy, ahogy az Oscar díjátadáson, kis emelvényen lehetett elmondani a köszönő beszédüket.

Íme a díjak:

Először is minden kontinens egy-egy képviselője kapott díjat, jelezve, hogy ez a fesztivál már valóban nemzetközi, sőt talán már ennél több is. Ez után következett a televíziós zsűri díja, amelyet idén a Dél-Afrikai film kapott. Mbya tehene c. filmje.

A gyerekek által odaítélt díjak:

Legjobb főszereplő: A rémálom c. szlovén film főszereplője lett

Legjobb csapat: A bátyám c. izraeli film készítői

Legjobb foratókönyv: A kék szeműveg c. német film

Legjobb film: Mbya tehene c. dél-afrikai film

Unicef díjat kapott:

Szenegál filmje ? A könyvtár könyve c. filmje

Olaszország ? Senkisem maradhat ki c. filmje

Nemzetek díját kapott minden egyes résztvevő ország, köztük Magyarország.

A díjátadás után a szervezők még egy búcsúvacsorával szerették volna megköszönni a gyerekeknek és a felnőtteknek a részvételt, ahol a Ciak Junior rendezői egy 10 perces filmet mutattak be. A 16. alkalommal megrendezett fesztivál igazán családias hangulatban zárult. Ahol a szervezők egy fontos dolgot hangsúlyoztak: Ez a fesztivál nem jöhetett volna létre, ha nincsenek ezek a tehetséges gyerekek.