Ciak Junior Nemzetközi Gyermekfilmfesztivál - magyar résztvevőkkel

Egyéb

 

Ciak - mit jelent a szó?

A CIAK olasz szó (ejtsd: csák), a csapó hangját utánozza, mely a filmkészítés egyik fontos kelléke és szimbóluma. Ám a Ciak Junior ennél a hangutánzó szónál mégis több.
A Ciak Junior egy neves filmszemle, amelyet immár 16. éve rendeznek meg Olaszországban, Trevisoban. Különlegessége, hogy csak gyerekek közreműködésével készített filmek nevezhetnek a Fesztiválra.
A Ciak Juniort az olaszország Alcuni csoport találta ki, abból a célból, hogy a gyerekek betekintést nyerhessenek az audovizuális műfajba. A rövidfilmek elkészítése során - amelyek maximum 10 percesek lehetnek -, a gyerekek fokozatosan megismerkednek a filmkészítés fázisaival, s a munkában személyesen is részt vesznek.
A filmek témája is kötött, hiszen a szervezők azt várják, hogy a gyerekek a saját problémáikról, az őket foglalkoztató dolgokról készítsenek filmeket. Az értékelés másik fő szempontja a forma, az audiovizuális nyelv mint kommunikációs eszköz használata - ennek is a gyerekeket kell megszólítania.
A Fesztivál szervezői az egész világról várják a fiatalok filmjeit, melyeket bemutat az Olasz Televízió, illetve a többi versenyző ország televíziója is műsorra tűz. Idén kb. 24 film van versenyben, s a Fesztivál díjkiosztója május 26-án lesz Trevisoban. 
A Ciak Junior fesztivál minden szempontból gyerekközpontú, hiszen a filmeket gyerekek forgatják, gyerek írja a forgatókönyvet, gyerekek játszanak a filmben és természetesen gyerekek zsűriznek.
A közös filmvetítés után, minden résztvevő ország 3-3 gyereket nevez abba a zsűribe, amely megszavazza a legjobb filmnek járó díjat, a legjobb főszereplő, a legjobb csapat díját.

Természetesen a komoly munka mellett a szervezők rengeteg programot szerveznek a gyerekeknek, ahol nemcsak a filmezéssel ismerkedhetnek még jobban meg, hanem a különböző országok képviselői egymással is jó barátságba kerülhetnek.  
A Ciak Junior filmfesztivál az Unesco egyik kiemelten támogatott eseménye, amelyen kiemelt díjjal értékeli a filmeket. Az esemény Olaszországban olyan nagy horderejű, hogy a különböző olasz televíziós csatornákon folyamatosan bemutatják a kisfilmeket, s természetesen a közönség is leadhatja voksát.
Idén az egyszervolt.hu szerkesztősége pályázatot írt ki művészeti iskolák média szakköreinek, hogy írjanak filmnovellát. A pályázatra rengeteg filmnovellát kaptunk, melyek közül a zsűri kiválasztotta a legmegfelelőbbet. Az ebből készült film képviseli Magyarországot Trevisoban. Idén a tatabányai József Attila Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény médiaszakkörös tanulói Korán Dorottya és Bugyi László közös novellája, a Varázscipő nyert.
A filmet Gellért Gábor rendezte.
Szereplők: A Téb-Láb néptánc együttes tagjai, vezetői.
 
A novella rövid leírása: Zsófi egy néptáncos család legifjabb tagja. A nagypapája, az édesanyja, az édesapja valamennyien híres táncosok voltak, és tőle is mindenki azt várja, hogy folytassa a hagyományokat. Zsófi néha tehernek érzi a táncot. A környezetében mindenki természetesnek veszi, hogy ő jól táncol, jól tanul, és senki sem törődik azzal, hogy néha inkább moziba menne Bálinttal, azzal a fiúval, aki régóta tetszik neki.

Közeledik az Országos Néptáncfesztivál, és Zsófi még nincs az utazó csapatban. Egyik válogatás a másik után, és mindig más táncosokra mutat rá Csizmás Kandúr tanár úr. Bálint is a kiválasztott, sikeresebb lányokra kacsingat. Zsófi már kezd kétségbe esni, amikor egyik este nagypapája egy cipőt nyom a kezébe. Állítása szerint a cipő varázserővel bír, és édesanyja annak idején a gyors topánkák segítségével kezdte el néptáncos-karrierjét. Zsófi régóta nem hisz a mesékben, de nagyon szereti nagypapáját, és valamiért úgy érzi, a cipő valóban segítségére lehet...

 
A fesztivál eredményéről, és a magyar csapat szerepléséről a jövő héten számolunk be.
Részletek: www.egyszervolt.hu/ciak