Cim-Cim-Cimbora - Egy gyerekműsor újjászületik

Egyéb

Hosszú szünet után a 70-es években - hasonló indíttatásból mint annak idején - újjászületett a Cimbora, és az új technikának, a televiziónak köszönhetően még szélesebb közönségréteghez jutott el. A Szabó Márta szerkesztette gyerekműsor az irodalom mellett már képzőművészettel, zenével, színházzal is foglalkozott és riportokat közölt. A TV eleinte különösen alkalmasnak tűnt arra, hogy a sokféle művészeti ágat közel vigye a gyerekekhez. Az utóbbi években azonban már az jelent gondot, hogy a számtalan TV csatorna és az - enyhén szólva - vegyes színvonalú műsorok odacövekelik a gyerekeket a képernyő elé, és az állandó szórakozás közben vészesen csökken az igazi kultúra iránti érdeklődésük.

Itt volt az ideje, hogy a Cimbora ismét "megrázza magát", és - az új körülmények között, új módszerekkel - becsalogassa a gyerekeket a művészetek és a tudomány birodalmába. A TV-t, mint médiumot, persze nem kell száműzni, csak mást és másképp kell tálalni a legfiatalabbaknak.

Egy remek új helyszín, a Millenáris Park alkalmas arra, hogy az ifjú közönség az addig csak a képernyő előtt ülve látott műsort testközelből szemlélje, bekukkantson a színfalak mögé, és megnézze a kamera másik oldalát is ? részese legyen az egész tv-felvételnek. Az interaktivitás ma nagyon fontos a gyerekeknek, a szórakozva tanulás, az érdeklődés felkeltésének legjobb eszköze. Mint ahogy az internet is az: a Cimbora új műsorrendjébe internetes játékok is tartoznak és a programokat a megújult honlapon is nyomon lehet követni.

www.cimbora.hu

A 2004 októberében indult programsorozat nem kisebb célt tűz maga elé, mint, hogy minden ifjú korosztálynak nyújtson valami izgalmas és kedvére való szórakozást.

A Cimbora Színház sorozat leginkább óvodásoknak, kisiskolásoknak szól. Eddig Csajkovszkíj Diótörőjét, Zalán-Huzella Eger kis csillagait, és Csukás István egy darabját láthatta a közönség.

A zene mindenkit vonz, úgyhogy a Komolyzenéről könnyedén sorozatot a gimnazisták és az óvodások is egyaránt kedvelik. Chopin, Haydn, Beethoven ... a zene óriásairól lehet a gyerekek számára is élvezhetően szólni.

A Cimbora Egyetem hallgatói viszont egyértelműen a felső tagozatos és a gimnazista korosztályból kerülnek ki. A kutyák viselkedése, vagy a török kor mindennapjai azonban mindenkit érdekelhetnek, így igazából felső korhatár nincs is. Kiderült, nem kell attól tartani, hogy a "komoly" művészet és tudomány nehéz, unalmas vagy érthetelen lenne: olyan "neveket" sikerült megnyerni előadóknak mint Csányi Vilmos, Batta András, Vásáry Tamás, Molnár Antal, Mácsai János, (hogy csak párat említsünk), akik témaválasztásukkal, lebilincselő tudásukkal és egyéniségükkel bárkit képesek erről meggyőzni.

És lesz egy igazi játéksorozat is, a Cimbora Labirintus! Nem mindennapi az ötlet, hiszen a történelmi korok kalandos világát a legmodernebb technika, a számítógép és az internet segítségével próbálja meg átélhetővé tenni.

Angol nyelvterületen már évek óta ismert egy új szó: "edutainment", mely az education (oktatás, nevelés) és az entertainment (szórakozás, kikapcsolódás) szavakból állt össze. Magyarul még nem tudjuk ezt egy szóval kifejezni, de ez nem zavarja a Cimbora stábját, ők csak egyszerűen ? megvalósítják.