A csillagbelső hangjai

Egyéb

A csillagok óriási, forró gázgömbök, melyek a belsejükben felszabaduló energia jóvoltából fényt bocsátanak ki, és a levegőhöz hasonlóan, hanghullámok terjedhetnek bennük.

Vajon létezik-e valamilyen égi hangszer, amire a modern szférák zenéje megkomponálható lenne? Igen, és azok maguk a csillagok. A csillag hangjai a csillag rezgéseként jelennek meg.

Az előadásban megismerjük a csillaghangok sajátságait, különleges hangokat fedezhetünk fel a csillagok zenekarában, megismerkedünk a felhangok kakofóniájával. A csillagok hangjának hosszabb távú figyelése a csillagfejlődésről alkotott elképzeléseinknek az egyik legfontosabb tesztje.

A csillagrezgések asztrofizikai jelentőségén túl persze külön érdekesség kapcsolatuk az akusztikus hangszerek fizikájával. A modern szférák zenéje tehát elképzelhető. Az első, csillaghangokra írt zenemű, a Csillagzene No. 1. az Európai Csillagászati Társaság 2003 augusztusában Budapesten megrendezett konferenciáján hangzott el.

Az előadás helye és kezdési időpontja: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem informatikai épülete Kozma László terem (Bp. XI., Magyar tudósok körútja 2.)

2005. január 31. (hétfő) 19:30

Regisztráció: www.mindentudas.hu vagy 431-1606