Debreceni Könyvszemle nemcsak felnőtteknek

Egyéb


debrecen1.jpg
www.konyvszemle.hu

Könyvfesztivál sok extrával

 
Abban, hogy a program szertágazó és több művészeti ágat vonultat fel - Sinka Andor főszervező elmondása szerint - nincs különösebb újdonság. Úgy látja, a mai világban egyre nagyobb szükség van arra, hogy az emberek igényeinek megfelelő programokat, eseményeket rendezzenek, mivel önmagában egy könyves rendezvény nem elég figyelemfelkeltő. Ezért immár a kezdetektől arra törekedtek, hogy filmekkel, kiállításokkal, gyerekprogramokkal tegyék teljessé a könyvmustrát. Mivel a helyszín immár hagyományosan a Debreceni Egyetem főépülete, mindez tudományos igényességgel párosul. A könyvszemle rendszerint csütörtöktől szombatig tart, és az első napon az egyetem diákjainak és oktatóinak aktív részvétele jellemezi a kiállítást. Pénteken már a városból és a környékről is érkezik közönség, szombaton a családok látogatnak el az egyetem főépületébe, így a gyerekeknek szóló programokat erre a napra időzítjük.
 
Umberto Eco is beszól
 
A társművészetek húzóereje azonban nemcsak a nagyközönség számára fontos, hanem magának a kultúrának is - így látja a könyvszemle szakmai vezetője, Goretity József irodalomtörténész, a Debreceni Egyetem tanára.  Mint mondja, napjainkban egyre nagyobb szükség van a kultúra úgynevezett összművészeti jellegének hangsúlyozására. Ezért idén - az Umberto Ecótól származó alapmottón túl, miszerint a könyvnek az a jó, ha olvassák - a különböző művészeti ágak szintézisre törekvésének folyamatát igyekeznek bemutatni a IV. Debreceni Könyvszemle programjai.
 
Díjak, írók, diszvendégek
 
Az elmúlt három évben olyan, a kortárs magyar irodalmat reprezentáló szerzők voltak a debreceni könyvszemle vendégei, mint Esterházy Péter, Nádas Péter, Závada Pál, Garaczi László, Kőrösi Zoltán, Buda Ferenc. A díszvendégek sorát ezúttal Spiró György Kossuth-díjas író gazdagítja, aki a Könyvszemlén veszi át az Alföld folyóirat díját, amit legújabb,  Hamvas Béla Szilveszter című regénye alapján készült, színdarabjával érdemelt ki. A rendezvény másik díszvendége Debrecen testvérvárosa, Nagyvárad, melynek saját standján a Várad folyóirat és több helyi szerző is bemutatkozik.
 
Szamárfül, mikulás, gitárzene
 
A debreceni  könyvünnep gyerekeknek és családoknak szóló programjai (http://egyszervolt.hu/ajanlo/index.php?event_id=10213 ) is követik a tematikát - lesz koncert, bábjáték, valamint könyv- és internetbemutató. Nagy Bandó András és Nagy Natália verses, interaktív műsorral várják a gyerekeket és szüleiket, melyen bemutatják kiadójuk, a Szamárfül legújabb köteteit, a Nap születésnapja mesekönyvet és Kicsinyek könyvét - mely Nagy Bandó András korábbi öt kötetének legjobb verseit tartalmazza. A díszudvaron ifjú művészek, Vitányi Judit tanítványai adnak gitárkoncertet, az aulában pedig Joulupukki nagykövete lesz segítségére a kicsiknek, hogy kapcsolatba léphessenek a lappföldi, finn mikulással, majd Jön a Mikulás címmel Karácsonyi hangverseny és árnyjáték zárja a programot.
 
Egy kis ízelítő
A Könyvszemle számos programjából párat kiemelve: a vetítéseken túl - mint például Kamondi Zoltán Dolina, vagy Mispál Attila Méhek tánca című filmje, vendégül látják az idén 80. születésnapját ünneplő Kass János grafikusművészt, bemutatkoznak a Csokonai Színház művészei, fellép Pajor Tamás és az Ámen zenekar, illetve a könyvszemle keretében kerül sor a Debreceni Egyetem Néderlandisztika Tanszékének ünnepélyes felavatására a Holland Királyság Nagykövetségének közreműködésével.